Προκριματικά Παγκοσμίου: Όλα τα αποτελέσματα
Η πρώτη προκριματική φάση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 ολοκληρώθηκε και στις τέσσερις ζώνες. Διαβάστε τι έγιναν την τελευταία ημέρα.
Οκτώ "εισιτήρια" απέμεναν χθες για τον δεύτερο γύρο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019. Βρήκαν λοιπόν και αυτά τους κατόχους τους μέσω των αγώνων που έγιναν την Δευτέρα και τα ξημερώματα της Τρίτης στις ζώνες της Ευρώπης, της Αμερικής και της Ασίας. Οι τελευταίες οκτώ ομάδες που πέρασαν στην επόμενη προκριματική φάση ήταν η Φινλανδία, η Βουλγαρία, η Γεωργία, το Ισραήλ και η Εσθονία από την Ευρώπη, η Χιλή από την Αμερική και οι Ιαπωνία, Κατάρ από την Ασία.
Η τελευταία ημέρα της πρώτης προκριματικής φάσης επισκιάστηκε πάντως από τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν στη Μανίλα και συγκεκριμένα στον αγώνα-παρωδία των Φιλιππίνων με την Αυστραλία, ο οποίος διακόπηκε 1'57'' πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου επειδή οι γηπεδούχοι έμειναν (εσκεμμένα) με έναν παίκτη στο γήπεδο λόγω φάουλ.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και οι τελικές κατατάξεις:
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΖΩΝΗ
5ος όμιλος
Ρωσία-Γαλλία 78-84
Βέλγιο-Βοσνία 79-77
Η τελική κατάταξη
1. Γαλλία 6-0
2. Ρωσία 3-3
3. Βοσνία 2-4
-----------------
4. Βέλγιο 1-5
6ος όμιλος
Φινλανδία-Ισλανδία 91-77
Τσεχία-Βουλγαρία 81-75
Η τελική κατάταξη
1. Τσεχία 5-1
2. Φινλανδία 3-3
3. Βουλγαρία 2-4
-----------------
4. Ισλανδία 2-4
7ος όμιλος
Γεωργία-Αυστρία 98-73
Σερβία-Γερμανία 81-88
Η τελική κατάταξη
1. Γερμανία 6-0
2. Σερβία 4-2
3. Γεωργία 2-4
-----------------
4. Αυστρία 0-6
8ος όμιλος
Εσθονία-Ελλάδα 56-78
Μεγάλη Βρετανία-Ισραήλ 59-67
Η τελική κατάταξη
1. Ελλάδα 6-0
2. Ισραήλ 3-3
3. Εσθονία 2-4
-----------------
4. Μεγάλη Βρετανία 1-5
ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΖΩΝΗ
2ος όμιλος
Κολομβία-Βραζιλία 71-98
Χιλή-Βενεζουέλα 51-70
Η τελική κατάταξη
1. Βενεζουέλα 5-1
2. Βραζιλία 5-1
3. Χιλή 1-5
-------------------
4. Κολομβία 1-5
4ος όμιλος
Καναδάς-Παρθένοι Νήσοι 99-69
Δομινικανή Δημοκρατία-Μπαχάμες 82-83
Η τελική κατάταξη
1. Καναδάς 5-1
2. Δομινικανή Δημοκρατία 4-2
3. Παρθένοι Νήσοι 2-4
-----------------------------
4. Μπαχάμες 1-5
ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ
2ος όμιλος
Κινεζική Ταϊπέι-Ιαπωνία 68-108
Φιλιππίνες-Αυστραλία 53-89 ( διακόπηκε )
Η τελική κατάταξη
1. Αυστραλία 5-1
2. Φιλιππίνες 4-2
3. Ιαπωνία 2-4
---------------------------
4. Κινεζική Ταϊπέι 1-5
4ος όμιλος
Ιράν-Καζακστάν 88-56
Κατάρ-Ιράκ 84-79
Η τελική κατάταξη
1. Ιράν 5-1
2. Καζακστάν 3-3
3. Κατάρ 2-4
----------------
4. Ιράκ 2-4