FIBA WORLD CUP

Προκριματικά Αμερικής: Επιβλητική η Δομινικανή Δημοκρατία

Η Δομινικανή Δημοκρατία και η Βραζιλία διπλασίασαν δια περιπάτου τις νίκες τους στην προκριματική φάση της Αμερικής για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 (VIDEOS).

Η Δομινικανή Δημοκρατία κέρδισε το μεγάλο ματς της ημέρας στην αμερικανική ζώνη της προκριματικής φάσης για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019. Οι ανανεωμένοι Δομινικανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκησαν πολύ εύκολα τον Καναδά 88-76, διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες τους στον 4ο όμιλο του αμερικανικού τουρνουά. Με την ομάδα του Καναδά αγωνίστηκε και ο Όουεν Κλάσεν του ΠΑΟΚ, έχοντας 3 πόντους με 3/4 βολές και 1 ριμπάουντ σε 5'14''.

Στον άλλον αγώνα οι Παρθένοι Νήσοι νίκησαν εκτός έδρας τις Μπαχάμες 93-85, ενώ στον δεύτερο όμιλο η Βραζιλία έκανε χωρίς προβλήματα το 2-0, καθώς επικράτησε της Βενεζουέλας με 72-60, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο "παλιοσειρές", ο Αντερσον Βαρεζάο (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Αλεξ Γκαρσία (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι της "σελεσάο". Στον άλλον αγώνα η Χιλή επικράτησε εκτός έδρας της Κολομβίας με 74-69.

Στην προκριματική φάση της Ασίας (στην οποία παίρνουν μέρος και οι χώρες της Ωκεανίας) η Αυστραλία νίκησε πολύ εύκολα την Ιαπωνία 82-58 και παρέμεινε αήττητη, όπως και οι Φιλιππίνες στον 2ο όμιλο. Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά στην πρώτη περίοδο, οι Φιλιππίνες ισορρόπησαν γρήγορα τον αγώνα και επιβλήθηκαν εν τέλει της Κινεζικής Ταϊπέι με 90-83. Στον 4ο όμιλο, το Ιράν ξέσπασε στο Κατάρ (65-39) μετά την ήττα της πρεμιέρας, ενώ το Καζακστάν χρειάστηκε παράταση για να νικήσει το Ιράκ 82-76 και να κάνει το δύο στα δύο, σε ένα ματς με 47 λάθη συνολικά!

Αναλυτικά όλοι οι αγώνες σε Αμερική και Ασία-Ωκεανία:

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

2ος όμιλος

Βραζιλία-Βενεζουέλα 72-60 (Βαρεζάο 16π., 12ρ., Γκαρσία 9π., 6ρ., 7ασ. - Μιράγιες 16)

Κολομβία-Χιλή 69-74 (Ατένσια 17 - Σουάρες 20, Ισλα Ντόμκε 13)

Η κατάταξη

1. Βραζιλία 2-0

2. Βενεζουέλα 1-1

3. Χιλή 1-1

4. Κολομβία 0-2

4ος όμιλος

Δομινικανή Δημοκρατία-Καναδάς 88-76 (Μεντόζα 25π., 10/12σ. - Σκραμπ 22π., 7ρ.)

Μπαχάμες-Παρθένοι Νήσοι 85-93 (Μπάροους 18π., 8ρ. - Σάμιουελ 26, Μίλιγκαν 18π., 7ασ.)

2ος όμιλος

Αυστραλία-Ιαπωνία 82-58 (Κίκερτ 22π., 7ρ. - Χιετζίμα 17)

Φιλιππίνες-Κινεζική Ταϊπέι 90-83 (Γουίλιαμ 20, Φαγιάρδο 17π., 8ρ. - Ντέιβις 20π., 9ρ., Τσου 17)

Η κατάταξη

1. Αυστραλία 2-0

2. Φιλιππίνες 2-0

3. Ιαπωνία 0-2

4. Κινεζική Ταϊπέι 0-2

4ος όμιλος

Ιράν-Κατάρ 65-39 (Μιρζαεϊταλαρπόστι 14, Μασαγιέκι 13 - Σάαντ 18)

Καζακστάν-Ιράκ 82-76 (Κολέσνικοβ 21π., 9ρ., Γιεργκάλι 19 - Αμπντουλάχ 27, Μέιφιλντ 19)