FIBA WORLD CUP

Βραζιλία - Ισπανία 63-82

Την τρίτη τους διαδοχική νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο πανηγύρισαν οι Ισπανοί, οι οποίοι νίκησαν την Βραζιλία με 82-63.

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ισπανία, η οποία επικράτησε της Βραζιλίας με 82-63 για τον Α' Όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτό ήταν το τρίτο θετικό αποτέλεσμα για τους διοργανωτές σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι Ισπανοί επέβαλαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα τον ρυθμό τους, είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Πάου Γκασόλ και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη.

Ο αριθμός του ματς

Το 6/6 δίποντα και οι 12 πόντοι του Παού Γκασόλ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Βραζιλιάνους.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Παού Γκασόλ τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, έχοντας 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά για την ομάδα του.

Ο αγώνας:

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ο Πάου Γκασόλ ήταν καταιγιστικός και με 6/6 δίποντα οδηγούσε την ομάδα του, η οποία δεν αντιμετώπιζε δυσκολίες κόντρα στους Βραζιλιάνους. Αποτέλεσμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 30-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η Βραζιλία ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ισπανία διατηρήθηκε στον ρόλο του οδηγού, καθώς με τους Γιουλ και Ροντρίγκεθ κατάφερε να μείνει η διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με 45-32.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Ισπανούς να καταφέρνουν να ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 82-63. Με αυτόν τον τρόπο πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-30, 32-45, 47-66, 63-82.

Βραζιλία (Μανιάνο): Μασάδο 6 (2), Νέτο 2, Χετσχάιμερ, Τέιλορ 4, Γκαρσία 2, Χουέρτας 8, Μπαρμπόσα 11 (1), Βαρεζάο 10 (1), Νένε 7, Βιέιρα 7, Σπλίτερ 6.

Ισπανία (Ορένγκα): Γκασολ Π. 26 (3), Φερνάντεθ 6 (2), Ροντρίγκεθ 12 (2), Ναβάρο 10 (2), Καλδερόν 5 (1), Ρέγιες 1, Κλαβέρ, Ρούμπιο 2, Γιούλ 7 (1), Γκασόλ Μ. 8, Ιμπάκα 5, Αμπρίνες.