FIBA WORLD CUP

Βραζιλία - Ιράν 79-50

Η Βραζιλία βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους ψηλούς της κι επικράτησε του Ιράν με 79-50, διπλασιάζοντας τις νίκες της στον Α' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας. Χωρίς νίκη στο τουρνουά οι πρωταθλητές Ασίας.

Το Ιράν αντιστάθηκε για ένα δεκάλεπτο κόντρα στη Βραζιλία όμως η ''σελεσάο'' επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και επικράτησε με το υπέρ της 79-50. Ήταν η δεύτερη νίκη για τους Λατινοαμερικάνους, μετά το 65-63 επί της Γαλλίας, στην πρεμιέρα .

Ο αριθμός του αγώνα

Η Βραζιλία τελείωσε τον αγώνα κόντρα στο Ιράν με 17 κλεψίματα, έναντι 11 των Ασιατών.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τιάγκο Σπλίτερ είχε 10 πόντους με 4/8 βολές, 3/5 δίποντα και πρόσθεσε 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο κι 1 κόψιμο κόντρα στους πρωταθλητές Ασίας.

Το Ιράν ξεπέρασε άμεσα το... σοκ της συντριβής από την Ισπανία στην πρεμιέρα , μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κόντρα στη Βραζιλία και προηγήθηκε με το υπέρ του 7-13, στο 4'53''. Η ''σελεσάο'' αντέδρασε, πέρασε την μπάλα στη ρακέτα με τον Σπλίτερ και μείωσε σε 13-16. Παρ' όλα αυτά, οι πρωταθλητές Ασίας άντεξαν στην πίεση της Βραζιλίας κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 17-18.

Εν συνεχεία, η Βραζιλία συνεχίσε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τους ψηλούς της αφού το δίδυμο των Βαρεζάο, Νένε σκόραρε για τους τυπικά γηπεδούχους κι έκανε το 33-22, στα 2'11'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το Ιράν προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Σπλίτερ έστειλε τη διαφορά στο +16 (40-24, στο 19'30'').

Το λέι-απ του Μπαρμπόσα και το κάρφωμα του Βαρεζάο διαμόρφωσαν το 55-30 στα μισά της τρίτης περιόδου για τους Βραζιλιάνους που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Ασιάτες που προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τον Καμράνι.

Ο Γκαρσία διαμόρφωσε το 75-46 στα 3'47'' για τη λήξη ενώ ο Χετσχάιμερ διαμόρφωσε το τελικό 79-50, με εντυπωσιακό κάρφωμα έπειτα από ασίστ του Μασάδο. Έτσι η Βραζιλία συνεχίζει αήττητη τις υποχρεώσεις της στον Α' όμιλο του τουρνουά, την ώρα που το Ιράν δεν έχει κάνει... σεφτέ στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-24, 61-36, 79-50.
Βραζιλία: Μασάδο 8 (2), Νέτο 2, Χετσμάιχερ 6, Τέιλορ 7 (1), Γκαρσία 12, Χουέρτας 2, Μπαρμπόσα 11 (1), Βαρεζάο 4, Τζιοβανόνι 5 (1), Ιλάριο 8, Βιέιρα 4, Σπλίτερ 10.
Ιράν: Αργκαβάν 4, Γιακτσάλι 6, Καμράνι 11 (2), Καζέμι 2, Ζανγένεφ, Αφάγκ 4, Σαχακιάν 2, Καρντούστ, Τζαμσίντι 13 (1), Μπαχράμι 4, Χαντάντι 4.