FIBA WORLD CUP

Τουρκία - Φινλανδία 77-73

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Τουρκία νίκησε τη Φινλανδία στην παράταση με 77-73 για την τέταρτη αγωνιστική του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Ισοφάρισε στο τέλος ο Ακιόλ για τους Τούρκους.

Η Τουρκία επικράτησε της Φινλανδίας στην παράταση σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 77-73 και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Φινλανδοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, όμως ο Τσενκ Ακιόλ με τρίποντο στην εκπνοή έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Ο αριθμός του ματς

Οι Τούρκοι έριξαν 45 βολές (ευστόχησαν στις 29), ενώ η Φινλανδία μόλις 10 (ευστόχησε στις 6).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τσεν Ακιόλ σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση, αλλά ο Ομέρ Ασίκ ήταν εκείνος που οδήγησε την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα. Είχε 22 πόντους με 8/16 βολές, 7/12 δίποντα και 8 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι. Οι Φινλανδοί ανέβασαν το τέμπο της αναμέτρησης, αλλά οι Τούρκοι δεν τους επέτρεπε να αποσπαστούν στο σκορ. Αποτέλεσμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 15-10 για τους παίκτες του Ντέτμαν, οι οποίοι έδειχναν ιδιαίτερα... ορεξάτοι στο παρκέ.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο με τους Φινλανδούς να διατηρούν τον έλεγχο του ματς. Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, ώστε να πλησιάσουν το καλάθι της Φινλανδίας, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο +14 για τη Φινλανδία που είχε ανεβάσει κατακόρυφα τον ρυθμό του ματς.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Τούκοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, έπαιξαν με συγκέντρωση και μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά τους από τους Φινλανδούς με 59-53. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, το ματς έγινε ντέρμπι με την Τουρκία να πλησιάζει τους Φινλανδούς στους τρεις πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα (65-68).

Ο Κόπονεν αστόχησε σε δύο βολές και ο Ακιόλ με τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Τούρκοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα και να σημειώσουν την δεύτερη νίκη τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-41, 53-59, 68-68κ.α., 77-73.

Τουρκία (Αταμάν): Οσμάν 7(1), Γκιουλέρ 3(1), Ερμίς, Ακιόλ 3(1), Ερσέκ 1, Πρέλτζιτς 13, Τουντσερί 2, Σαβάς 2, Γκονλούμ 10, Αρσλάν 12(3), Ασίκ 22, Αλντεμίρ 2.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 11(3), Μέρφι 6(2), Μουούρινεν 2, Χαφ 2, Λι, Σαλίν 15(5), Κόπονεν 17(3), Νουούτινεν 8(2), Μότολα 2, Ράνικο 1.