FIBA WORLD CUP

Σερβία - Βραζιλία 84-56

Οι Σέρβοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς διέλυσαν τη Βραζιλία με 84-56 και πήραν το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Τρομερή εμφάνιση από τη Σερβία! Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν καταιγιστικοί σε ολόκληρο το ματς κόντρα στους Βραζιλιάνους και τους νίκησαν με 84-56, παίρνοντας παράλληλα το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας! Οι Σέρβοι πήραν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Διαβάστε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στη Σερβία και τη Βραζιλία για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου...

'Ετσι, όπως και στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τουρκίας το 2010 έφτασαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης και πλέον περιμένουν το αντίπαλο τους στα ημιτελικά. Η Σερβία, η οποία στην πρώτη φάση προβλημάτισε με τις εμφανίσεις της πραγματοποίησε εξαιρετικά παιχνίδια στη συνέχεια και έφτασε μέχρι τις τέσσερις κορυφαίες ομάδες του πλανήτη.

Η ήττα με διαφορά 28 πόντων για τη Βραζιλία είναι η μεγαλύτερη σε Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς η προηγούμενη ήταν στον μικρό τελικό του 1986 από τη Γιουγκοσλαβία με 117-91.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο κορυφαίος για τη Σερβία. Ο γκαρντ της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς σημείωσε 23 πόντους με 10/10 βολές, 2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο αριθμός του ματς

Οι 10 εύστοχες βολές του Τεόντοσιτς, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο από τον Μίλος Τεόντοσιτς προηγήθηκαν στο τρίτο λεπτό του αγώνα με 10-7 των Βραζιλιάνων, οι οποίοι δυσκολευόντουσαν να πλησιάσουν το καλάθι των Σέρβων. Ο Ραντούλιτσα έκανε το 12-9 για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς και ο Τεόντοσιτς έδωσε στο 5' "αέρα" πέντε πόντων στη Σερβία (14-9). Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε ήδη φτάσει τους 8 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλό ματς.

Οι Σέρβοι με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-17. Σε εκείνο το σημείο, οι Βραζιλιάνοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 21-23. Η Σερβία με τους Τεόντοσιτς, Μπογκντάνοβιτς πέτυχε το 26-23 στο 12ο λεπτό του αγώνα, ενώ και πάλι ο γκαρντ των Σέρβων με σουτ δύο πόντων έκανε το 29-23.

Η Βραζιλία, όμως βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε με σερί 7-0 να περάσει μπροστά στο 18ο λεπτό του αγώνα με 30-29, αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο τεχνικός των Σέρβων "αφύπνισε" τους παίκτες του και με σερί 8-0 ξέφυγε με πέντε πόντους (37-32), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο του ματς.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Σέρβοι αποσπάστηκαν με 9 πόντους (43-34), ενώ χρεώθηκαν και οι Βιειρά - Σπλίτερ με τεχνική ποινή. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά έπειτα από 5/6 βολές των Σέρβων και καλάθι από τον Μάρκοβιτς να φτάσει τους 16 (50-34). Ο Χουέρτας μείωσε σε 50-36, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 53-36. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, βρήκαν λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 66-44 για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς και το επιμέρους σκορ να είναι 29-12!

Στα τελευταία δέκα λεπτά τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν, με τη Σερβία να παίρνει το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 84-56 και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της. Να θυμίσουμε πώς και στο προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2010, οι Σέρβοι έφτασαν ξανά μέχρι τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-32, 66-44, 84-56.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 23 (10/10 βολ., 2/4 δίπ., 3/5 τρίπ.), Σιμόνοβιτς, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Μπιέλιτσα 8 (1), Μάρκοβιτς 9 (1), Κάλινιτς 5 (1), Μπίρσεβιτς 3 (1), Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 10, Κάτιτς, Στίματς 4.

Βραζιλία (Μανιάνο): Μασάδο, Νέτο 6, Χετσχάιμερ 2, Τέιλορ, Γκαρσία 8 (2), Χουέρτας 4, Μπαρμπόσα 5, Βαρεζάο 12, Τζιοβανόνι, Νένε 4, Βιέιρα 12 (2), Σπλίτερ 3.