FIBA WORLD CUP

Μεξικό - Λιθουανία 74-87

Ο Γιόνας Ματσιούλις έκανε τη διαφορά για τη Λιθουανία στο ξέσπασμα της τρίτης περιόδου κόντρα στο Μεξικό που ''κλείδωσε'' τη νίκη της ''Λιέτουβα'' με 74-87, στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας.

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας καλείται να... επιβιώσει χωρίς τον Μάντας Καλνιέτις σε αυτό το World Cup

Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, το Μεξικό ζόρισε τους Λιθουανούς για ένα ημίχρονο ωστόσο η ''Λιέτουβα'' επικράτησε με το υπέρ της 74-87 και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της.

Ο ''ορεξάτος'' Γιόνας Ματσιούλις (19π.) και τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (24/38 δίποντα, 11/20 τρίποντα) οδήγησαν τη Λιθουανία στην πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, για τον Δ' όμιλο.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι Λιθουανοί παρουσίασαν εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση, όπως επιβεβαιώνουν οι 17 ασίστ στον αγώνα κόντρα στο Μεξικό.

Ο πρωταγωνιστής

Το Μεξικό κράτησε επαφή με το σκορ ως τις αρχές της τρίτης περιόδου όταν ο Γιόνας Ματσιούλις έδωσε το σύνθημα για το ξέσπασμα της Λιθουανίας. Ο φόργουορντ της Ρεάλ Μαδρίτης τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 26' συμμετοχής.

Το Μεξικό πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στη Λιθουανία και προηγήθηκε 25-18 με τον Κρουζ, στα 45'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η ''Λιέτουβα'' πίεσε, προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση (41-37, στο 16'45'') και, εν τέλει, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-45.

Το ξέσπασμα της Λιθουανίας ήλθε στην τρίτη περίοδο, όταν ''έτρεξε'' σερί 14-0 και προηγήθηκε 53-67 στο 30', διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ως το τέλος του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, οι προσπάθειες του Κρουζ (21π.) δεν ήταν αρκετοί για τους Μεξικανούς.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 41-45, 53-67, 74-87.
Μεξικό (Βαλντεμίλος): Στολ 7 (1), Ράμος 4, Μαρτίνεθ 2, Γκουτιέρες Τζ. 13 (1), Αγιόν 12, Κρουζ 21 (3), Μέζα, Ερνάντεζ 5 (1), Μέντεζ 2, Ζαμόρα 4, Παράδα 4.
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους, Γιουσκεβίτσιους 8 (2), Κουζμίνσκας, Λαβρίνοβιτς Ντ. 9 (2), Ματσιούλις 19 (4), Σεϊμπούτις 4, Γιασάιτις 9 (2), Μοτεγιούνας 15 (1), Γιανκούνας 4, Βαλαντσιούνας 17, Βασιλιάουσκας 2.

Οι δηλώσεις

Γιόνας Καζλάουσκας: "Στο πρώτο μισό δεν λειτούργησε η άμυνα. Αλλάξαμε το σύστημα, ενεργοποιηθήκαμε και δούλεψε. Σήμερα, το παιχνίδι ήταν θετικό και ο Σεϊμπούτις βοήθησε. Έχουμε πολλούς παίκτες στον πάγκο και οι αντίπαλοι μπορούν να κάνουν το "κλικ" για καιρό".

Σέρχιο Βαλντεμίλος: "Θέλαμε να έρθουμε και να μάθουμε εδώ. Πιστέψτε με ήμασταν σε θέση να ελέγξουμε τον ρυθμό για αρκετά λεπτά και ελπίζω αύριο να έχουμε την ίδια νοοτροπία εναντίον της Σλοβενίας. Τώρα, σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε σε αυτό το ματς και να προσεγγίσουμε τον αγώνα με τη μέγιστη φιλοδοξία".