FIBA WORLD CUP

Ισπανία - Αίγυπτος 91-54

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες οι Ισπανοί επικράτησαν της Αιγύπτου με 91-54 για την 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Καταιγιστική εμφάνιση από την Ισπανία, η οποία νίκησε χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα την Αίγυπτο με 91-54 για την δεύτερη αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας. Οι Ίβηρες επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι Αιγύπτιοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν την Ισπανία, γνωρίζοντας την ήττα. Από τους νικητές ο Ιμπάκα ήταν εξαιρετικός, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Ο αριθμός του ματς

Οι επτά ασίστ του Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος βρήκε... πρόσφορο έδαφος για να μοιράσει τη μπάλα στους συμπαίκτες του.

Ο πρωταγωνιστής

Όπως είπαμε ο Σερζ Ιμπάκα ήταν εξαιρετικός. Τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, κάνοντας ό,τι ήθελε τους Αιγύπτιους, ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ.

Οι Ισπανοί επέβαλαν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην Αίγυπτο, ενώ με την βοήθεια του κόσμου τους αύξησαν την διαφορά. Αποτέλεσμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με 26-10 και στο ημίχρονο η διαφορά να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο, καθώς η Ισπανία ήταν μπροστά με 18 πόντους (42-24).

Στην τρίτη περίοδο, η Ισπανία διατηρήθηκε σε ρόλο οδηγού και αποσπάστηκε ακόμα περισσότερο. Το 30ο λεπτό του ματς ολοκληρώθηκε στο 64-37 για να πάρουν τελικά οι Ισπανοί το θετικό αποτέλεσμα με 91-54, χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα απέναντι στην Αίγυπτο.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 42-24, 64-37, 91-54.

Ισπανία (Ορένγκα): Γκασόλ Π 12, Φερνάντεθ 14(2), Ροντρίγκεθ 4, Ναβάρο 7(1), Καλντερόν, Ρέγιες 2, Κλαβέρ 6, Ρούμπιο 6, Γιουλ 5(1), Γκασόλ Μ. 8, Ιμπάκα 18(1), Αμπρίνες 9.

Αίγυπτος (Αμπουελκίρ): Σαμίρ, Τζεντί 6, Καμάλ 8, Μπαντρ 4, Ελγκαμάλ 16(2), Τζενεντί 8, Σούσα 6, Ελμεκαβί 6.