FIBA WORLD CUP

Ιράν - Γαλλία 76-81

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε απέναντι στο Ιράν, αλλά κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 81-76 και να περάσει στη φάση των "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Γαλλία πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Ιράν με 81-76. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δυσκολεύτηκαν στα πρώτα 15 λεπτά του ματς, όμως κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ερτέλ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Γαλλίας, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα.

Ο αριθμός του ματς

Ο Χαντάντι ολοκλήρωσε το ματς με 15 ριμπάουντ (9 επιθετικά και 6 αμυντικά).

Ο αγώνας:

Το Ιράν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Γάλλους, καθώς στο πέμπτο λεπτό του ματς προηγήθηκε με 15-9, αναγκάζοντας τον κόουτς των πρωταθλητών Ευρώπης να πάρει τάιμ άουτ. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-13 για το Ιράν.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Γάλλοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν μετά το 33-27 του Ιράν να κάνουν σερί 10-0 και να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (37-33).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Γαλλία ανέβασε την απόδοση της κατακόρυφα και αποσπάστηκε από το Ιράν, το οποίο προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα να μείνει κοντά στο σκορ. Έτσι, το 30ο λεπτό του ματς βρήκε την ομάδα του Κολέ μπροστά με 14 πόντους (63-49).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι Γάλλοι διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 81-76, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση τους στη φάση των "16" της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 33-37, 49-63, 76-81.

Ιράν (Μπετσίροβιτς): Αρτσαβάν, Γιακχάλι, Καμπράνι 17(3), Ζάνγκενε, Αφάς 10, Σαχακιάν, Καρντούστ, Χαμσίντι 4, Μπαχράμι 23(2), Χαντάντι 22.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 15(1), Μπατούμ 2, Ντιό 3(1), Λοβέρν 12(2), Καουντί 4, Τζάκσον 7(1), Φουρνιέ 13(3), Πιετρούς, Γκοβέρ 3, Μ. Ντιό 12(1), Τλί 2, Ζελαμπάλ 8(2).