FIBA WORLD CUP

Γαλλία - Βραζιλία 63-65

Η Βραζιλία επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης Γαλλίας με 65-63 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Βραζιλία στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο Παγκόσμιο Κύπελλο επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Γαλλίας με 65-63, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ιλάριο της Βραζιλίας ολοκλήρωσε το παιχνίδι μαζεύοντας συνολικά οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Βαρεχάο είχε 9. Οι δυο τους πήραν 17 ριμπάουντ, βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βραζιλιάνους, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του ματς. Αποτέλεσμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 18-11 για τους πρωταθλητές Ευρώπης που έδειχναν αποφασισμένοι να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Στην δεύτερη περίοδο, όμως τα πράγματα άλλαξαν, με τους Βραζιλιάνους να ανεβάζουν την απόδοση τους και να ισορροπούν τον αγώνα. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο 28-26 για τη Βραζιλία.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τη Βραζιλία να διατηρεί το προβάδισμα να αντέχει στην πίεση των Γάλλων και να αρχίζει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς επικράτησε με 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 26-28, 41-46, 63-65.

Γαλλία: Ερτέλ 8(2), Μπατούμ 13(2), Ντιό 7(1), Λοβέρν 3, Καουντί, Τζάκσον, Φουρνιέ, Πιετρούς 2, Γκοβέρ 6, Μ. Ντιό 6, Τιλί 15, Ζελαμπάλ 9(1).

Βραζιλία: Μασάδο, Νέτο 6, Χέτσμαϊχερ, Τέιλορ, Γκαρσία 6, Χουέρτας 16(2), Μπαρμπόσα 8(2), Βαρεχάο 8, Τζιοβανόνι, Ιλάριο 5, Βιέιρα 10(1), Σπλίτερ 6.

Οι δηλώσεις

Βινσέντ Κολέ: "Ήταν ένα πραγματικό ματς πρεμιέρας. Παίξαμε με αποφασιστικότητα και όλοι οι παίκτες είχαν στο μυαλό τους την άμυνα. Κάναμε την προσπάθεια που απαιτούσε το παιχνίδι, κάναμε λίγα λάθη αλλά αυτά ήταν που πληρώσαμε στο τέλος. Το λάθος του Μπορις Ντιό ήταν μια σημαντική στιγμή μέσα στον αγώνα".