FIBA WORLD CUP

Φινλανδία - Νέα Ζηλανδία 65-67

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Ζηλανδία επικράτησε της Φινλανδίας με 67-65 για την πέμπτη αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Νέα Ζηλανδία, η οποία επικράτησε της Φινλανδίας με 67-65 και εξασφάλισε την πρόκριση της στη φάση των "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Φινλανδία κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης να ισορροπήσει το ματς και να πλησιάσει, αλλά οι Νεοζηλανδοί ήταν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη σημαντική νίκη.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Φοτού πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι από τη Νέα Ζηλανδία, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (3/4 βολές, 6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Ο αριθμός

Ο Βούκονα έλεγξε τους... αιθέρες, αφού ολοκλήρωσε το ματς με 12 ριμπάουντ (τα 11 αμυντικά και 1 επιθετικό).

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Παρόλα αυτά, οι παίκτες της Νέας Ζηλανδίας κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοση τους και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων κόντρα στους Φινλανδούς (18-12).

Στην τρίτη περίοδο, η Νέα Ζηλανδία διατηρήθηκε στον ρόλο του οδηγού και παρά την πίεση των Φινλανδών βρήκε λύσεις να "σπάσει" την βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο αμυντική τους λειτουργία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με +12 για τους Νεοζηλανδούς (57-45).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα το ματς έγινε ντέρμπι. Λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος οι Φινλανδοί μείωσαν στους τρεις πόντους (63-66). Η Φινλανδία, μάλιστα πλησίασε στον πόντο (65-66) για να αστοχήσει ο Κοπόνεν στα 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ακολούθησε φάουλ με τη Νέα Ζηλανδία να ευστοχεί σε 1/2 βολές (65-67). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, οι Φινλανδοί δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι, με τη Νέα Ζηλανδία να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-44, 45-57, 65-67.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 2, Μέρφι 3, Μουούρινεν 2, Χαφ 10(2), Λι 17, Σαλίν 6, Κότι 6, Κόπονεν 13(1), Νουούτινεν, Λέιτο, Ράνικο 6.

Νέα Ζηλανδία (Βούτσινιτς): Τάι 6, Μπάρτλετ 5(1), Πένι 11(3), Βούκονα 5, Κένι, Γουέμπστερ 8(1), Αμπεκρόμπι 7(1), Φοτού 18(1), Φραν, Λο 2, Τ. Γουέμπστερ 5.