FIBA WORLD CUP

Φινλανδία- Ουκρανία 81-76

Η Φινλανδία πανηγύρισε ιστορική νίκη: την πρώτη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Με το 22-0 της τρίτης περιόδου, άνοιξε το δρόμο για το 81-76 επί της Ουκρανίας.

Η Φινλανδία έδειξε πως ξεπέρασε γρήγορα το σοκ που της πρόσφερε η Team USA, στην πρεμιέρα, αντέδρασε σωστά και υποχρέωσε την Ουκρανία στην πρώτη της ήττα (81-76).

Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως το ντεμπούτο του στην διοργάνωση έκανε ο Σβιατόσλαβ Μιχάιλιουκ. Ο 17χρονος γκαρντ, ο οποίος είχε 4π., 2ριμπ. 2ασίστ και 1 κλέψιμο, ανήκει στη λίστα με τους μικρότερους παίκτες που έχουν πατήσει παρκέ, στην ιστορία της διοργάνωσης. Ο Σεργκέι Γκλαντίρ αποχώρησε στα 2.20 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, λόγω διαστρέμματος, και θα χάσει μια εβδομάδα. Δηλαδή, τελείωσε για εκείνον το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο αριθμός

Το 22-0 σε 4', χάρη στο οποίο το σκορ εξελίχθηκε σε 57-39, στην τρίτη περίοδο. Αυτό ήταν το σερί που έκαναν οι Φινλανδοί και έκρινε επί της ουσίας την εξέλιξη του ματς. Την αρχή έκανε ο Μέρφι και ακολούθησαν όλοι οι συμπαίκτες του.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Σον Χαφ, γνωστός μας από τη θητεία του στο Μαρούσι, τελείωσε με 23 πόντους και 8 ριμπ.

Οι Φινλανδοί έδειξαν να έχουν συνέλθει από την... πίκρα που τους πρόσφεραν οι Η.Π.Α, στην πρεμιέρα και με σερί 6π., προηγήθηκαν με 12-4. Ο Χαφ στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα είχε διψήφιους πόντους (11). Οι Φινλανδοί πήραν "μπρος" λίγο πριν το τέλος και έφεραν το ματς στα ίσα (18-18). Απώλεια του πρώτου δεκαλέπτου για την Ουκρανία ήταν ο Κλαντίρ, ο οποίος αποσύρθηκε στον πάγκο με τους φυσιοθεραπευτές να του εναποθέτουν πάγο στο πόδι.

Μπορεί η Ουκρανία να συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, ωστόσο οι Φινλανδοί έδειξαν να μην τα παρατάνε και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο καλάθι (35-37). Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν ισάριθμο και για τις δυο ομάδες (15-15).

Αμφότερες οι ομάδες είχαν σερί πόντων κατά τη διάρκεια της επανάληψης (η Φινλανδία με 22π. και η Ουκρανία με 13). Η ομάδα της Ανατολικής Ευρώπης προσπάθησε να απειλήσει και το κατάφερε εν μέρει, κλείνοντας την "ψαλίδα" του σκορ στους πέντε πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-37, 57-52, 81-76

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοιβίστο 6 (2), Μέρφι 12, Μουρίνεν, Χαφ 23(5), Λι 7, Σαλιν 9, Κότι, Κόπονεν 14 (2), Νουτίνεν, Μοτόλα 4, Λεχτό , Ρανίκο 6 (1)

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβονόφ 15 (3), Τζέτερ 24 (2), Μισούλα 8 (2), Μίχαλιουκ 4, Γκλαντίρ 6 (2), Λίιποβι 3 (1), Νατιάζκο 6, Ζαμπιρτσένκο 2, Κορνιέκο 2, Ζάιτσεβ 6, Πουστόβι , Κράβτσοβ