FIBA WORLD CUP

Αυστραλία - Σλοβενία 80-90

Η Αυστραλία έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά όμως η Σλοβενία επικράτησε με το υπέρ της 90-80 και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Χτύπησε ο Μπέινς.

Οι Σλοβένοι του Γιούρι Ζντοβτς διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, άντεξαν στην πίεση των ''καγκουρό'' και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Λόρμπεκ έστειλε τη διαφορά στο +16 (65-81, στο 36'11'') ενώ οι Αυστραλοί μείωσαν σε 76-83 στο 39'03'' ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ολική επαναφορά. Σαν να μην έφτανε η ήττα για τους Αυστραλούς, ο Άρον Μπέινς τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι όταν προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ!

Ο αριθμός του αγώνα

Η Σλοβενία σούταρε 10/21 τρίποντα κόντρα στην Αυστραλία, ήτοι με το εντυπωσιακό 48% πίσω από τα 6μ.75.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γκόραν Ντράγκιτς πήρε από το... χέρι τη Σλοβενία και την οδήγησε στη νίκη επί της Αυστραλίας. Τελείωσε τον αγώνα κόντρα στα ''καγκουρό'' με 21 πόντους (2/2 βολ., 5/7 δίπ., 3/5 τρίπ.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26'19'' συμμετοχής.

Το ξέσπασμα της Σλοβενίας στις αρχές της αναμέτρησης με την Αυστραλία είχε τη ''σφραγίδα'' του Γκόραν Ντράγκιτς. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς αιφνιδίασε τα ''καγκουρό'' και προηγήθηκε με +10 όταν ο 28χρονος γκαρντ των Phoenix Suns διαμόρφωσε το 15-25 στο 7'59'' ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Εν συνεχεία ο Μπλάζιτς έστειλε τη διαφορά στο +13 (21-34, στο 12'26'') για τη Σλοβενία όμως οι Αυστραλοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον Μπραντ Νιούλεϊ, ο οποίος ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 και μείωσε σε 37-45, λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος στην νεόδμητη ''Gran Canaria Arena'' έκλεισε στο 43-49 υπέρ της Σλοβενιας, σε ένα πολύ ''ανοιχτό'' και επιθετικό παιχνίδι από τις δυο ομάδες.

Η Αυστραλία προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, όταν ο Ίνγκλες μείωσε σε απόσταση... βολής (50-51, στο 21'37'') όμως ο Ζόραν Ντράγκιτς εκτόξευσε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (56-66 στο 28'31'') για τη Σλοβενία που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Τα αδέλφια Ντράγκιτς σκόραραν εκ νέου για τη Σλοβενία ενώ ο Λόρμπεκ διαμόρφωσε το 65-81, στα 3'49'' για τη λήξη της αναμέτρησης. Η Αυστραλία έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 76-83 στο 39'03'' ωστόσο η Σλοβενία άντεξε στην πίεση, επικράτησε με το υπέρ της 80-90 και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 43-49, 60-69, 80-90.
Αυστραλία (Λίμανς): Μπρέκχοφ 9 (3), Γκίμπσον, Ίνγκλες 12, Νιούλεϊ 13 (1), Ντελαβεντόβα 3 (1), Μπέρστοφ, Έξουμ, Μπέινς 21, Άντερσεν 14 (1), Μότουμ 8.
Σλοβενία (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 10 (1), Σλόκαρ 4, Πρέπελιτς, Μούριτς 5, Μπλάζιτς 9 (1), Ζούπαν 3 (1), Ντράγκιτς Γκ. 21 (3), Ντράγκιτς Ζ. 10 (2), Λόρμπεκ 13 (1), Κλόμπουτσαρ 7 (1), Όμιτς 8.

Οι δηλώσεις

Γιούρι Ζντοβτς: "Ήταν νίκη των παικτών μου, τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ακόμα και όταν έπεσε ο ρυθμός και είχαμε προβλήματα, σηκωθήκαμε. Όποιος μπήκε στο παρκέ, έβαλε και το λιθαράκι του. Δεν ήταν εύκολο ματς για κανέναν. Είναι οι νίκες στη συνέχεια είναι απαραίτητες".

Αντρεί Λίμανς: "Είμαστε απογοητευμένοι από την ήττα. Οι παίκτες της Σλοβενίας είχαν εξαιρετική ευστοχία σε δίποντα και τρίποντα. Δείξαμε καλό χαρακτήρα στην επίθεση, αλλά κάναμε ένα κακό ξεκίνημα. Αν και είχαμε την ευκαιρία να γυρίσουμε το ματς, μετά, ωστόσο, είχαμε ορισμένες χαμένες μπαλιές. Η Σλοβενία έπαιξε πολύ καλά".