FIBA WORLD CUP

"Καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο το Ισραήλ

Το Ισραήλ δυσκολεύτηκε ένα ημίχρονο κόντρα στην Εσθονία, αλλά την νίκησε εν τέλει εύκολα (88-68), έχοντας κορυφαίο τον Ρίτσαρντ Χάουελ.

Το Ισραήλ άργησε λίγο, αλλά επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του φαβορί στον εναρκτήριο αγώνα της ευρωπαϊκής ζώνης για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019. Η ομάδα του Οντέντ Κάτας έκανε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά στην τέταρτη και νίκησε εύκολα την Εσθονία 88-68, στο πρώτο ματς του (8ου) ομίλου στον οποίον συμμετέχει και η Ελλάδα.

Ο Ρίτσαρντ Χάουελ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος του Ισραήλ, το οποίο ξέφυγε για πρώτη φορά με 55-46 στο 25' χάρις σε ένα επιμέρους 17-5 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 21 στο 33' (77-56). Οι Ισραηλινοί ευστόχησαν στα 9 από τα 14 τρίποντα που επιχείρησαν, μοίρασαν 22 ασίστ και έβαλαν 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόλις 20 των αντιπάλων τους. Από την Εσθονία, η οποία έκανε καλό ξεκίνημα (7-14 στο 5') και προηγήθηκε με 23-30 στο 13', ξεχώρισαν οι Κίτσινγκ (14 πόντοι) και Βάιντεμαν (14 πόντοι). Δεν αγωνίστηκε ο Ράιτ-Ρίιβο Λάανε του Εθνικού.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-35, 65-54, 88-68

Ισραήλ (Κάτας): Χάουελ 19 (8/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σούτσμαν 7, Μπλατ 9, Μέκελ 9 (6 ασίστ), Ντόουσον 13, Τίμορ 6, Μπεν Τσιμόλ 2, Μένκο 7, Κοέν 10 (7 ριμπάουντ), Ζάλμανσον 4, Γκινάτ.

Εσθονία (Σοκ): Βάιντεμαν 14 (6/21 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σοκ 12, Ταλτς 2, Κίντους 8, Ερμέτ, Κάνγκουρ, Κούρμπας 2, Κάγιουπανκ 3, Ολμρε 8, Κίτσινγκ 14, Πασόγια 5.

Photo credits: fiba.basketball