FIBA WORLD CUP

Σλοβενία - Ρωσία 78-83

Την 7η θέση του Μουντομπάσκετ κατέλαβε η Ρωσία η οποία επιβλήθηκε 83-78 της Σλοβενίας μετά από ένα ωραίο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μία άτυπη... μονομαχία ανάμεσα σε Νάχμπαρ και Φριντζόν.

Μετά από ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης, η μαχητική Ρωσία επικράτησε 83-78 της Σλοβενίας και κατέκτησε την 7η θέση στη διοργάνωση.

Μετά από ένα ματς με συνεχείς ανατροπές, η Ρωσία κατέλαβε την 7η θέση στο Μουντομπάσκετ, μια θέση που αν μη τι άλλο αποτελεί επιτυχία για την "αρκούδα" από τη στιγμή που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και είχε αρκετές απουσίες. Έτσι, ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση, κάνοντας την ανατροπή στο τέλος.

Η Σλοβενία προηγήθηκε 72-67, όμως στη συνέχεια με ένα επιμέρους 12-2, πήραν διαφορά πέντε πόντων (74-79) την οποία και κράτησαν ως το τέλος, καθώς ο Νάχμπαρ που την κράτησε στο δ' δεκάλεπτο σίγησε στα τελευταία λεπτά.

Πρώτος σκόρερ για τους Σλοβένους ο Νάχμπαρ με 20 πόντους, ενώ στους 18 έμεινε ο Φριντζόν με τον οποίο είχαν στην δ' περίοδο μια άτυπη... μονομαχία, καθώς πέτυχαν τους περισσότερους πόντους τους σε εκείνο το διάστημα.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ και άρχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (5-5, 8-8). Με τον Σλόκαρ η Σλοβενία προηγήθηκε 12-10 και 14-10 μετά από λέι του Βίντμαρ. Ακολούθησε ένα σερί 5-0 των Ρώσων που πήραν το προβάδισμα (14-17).

Ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη πριν ο Ντράγκιτς μειώσει στον πόντο (16-17), με τους Ρώσους να διατηρούν βραχεία κεφαλή μέχρι τα 35'' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο, όμως με τρίποντο ο Ντράγκιτς έγραψε το 23-21 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτο.

Στο β' δεκάλεπτο υπήρξε νευρικότητα από τις δύο ομάδες που έμειναν χωρίς σκορ για τρία ολόκληρα λεπτά. Τελικά, ο Φριντζόν έσπασε το... ρόδι στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στη Ρωσία. Πάντως, οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να συμβαδίζουν στο σκορ (24-24, 28-28, 30-30).

Στη συνέχεια οι Σλοβένοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και με ένα σερί 7-0, η ομάδα του Μπετσίροβιτς ξέφυγε στο σκορ φέυγοντας για τα αποδυτήρια στο +7 (37-30).

Έχτισε διαφορά η Σλοβενία

Στην επανάληψη, η Σλοβενία μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να... καθαρίσει το ματς και με όπλο την άμυνά της κατάφερε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο. Στο ξεκίνημα της γ' περιόδου ο Μοζγκόφ μείωσε σε 37-32, όμως η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Μπετσίροβιτς.

Με τους Σλόκαρ και Ούντριχ να είναι εύστοχοι σε σουτ δύο πόντων, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 πόντους (47-36), ενώ ο Ούντριχ με τρίποντο έγραψε το 50-46 που ήταν και η μέγιστη τιμή της διαφοράς.

Οι Ρώσοι πάντως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και... ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά, πλησιάζοντας στους πέντε πόντους (57-52), στα 49'' πριν τη λήξη. Ο Μπετσίροβιτς με δύο εύστοχες βολές έδωσε αέρα επτά πόντων στην ομάδα του στο 30'. Η ομάδα του Μπλατ είχε μειώσει με τους Βορόνοφ και Πονκρασόφ, έχοντας εκπληκτική ευστοχία από τη γραμμή των βολών (18/20).

Φριντζόν εναντίον Νάχμπαρ

Ο Ζούπαν όταν του δίνεται η ευκαιρία σκοράρει από τα 6.25μ. και αυτό έκανε και στο 31' επαναφέροντας το +10 για την ομάδα του (62-52). Πάντως, οι Ρώσοι απέδειξαν ότι είναι μία αξιόμαχη και σκληροτράχηλη ομάδα μειώνοντας στους τρεις πόντους μετά από πέντε συνεχόμενους πόντους του Φριντζόν (62-59).

Στην επόμενη φάση, ο Μόνια έκοψε τον Μπετσίροβιτς και ο Φριντζόν με τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62 στο 33', φέρνοντας το ματς στα ίσα. Μετά από αρκετή ώρα οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον Μόνια να γράφει το 62-64. Κι εκεί που οι Σλοβένοι δεν έβρισκαν λύση, ο Νάχμπαρ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε επιθετική ανάσα (68-66).

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε μία άτυπη κόντρα ανάμεσα σε Φριντζόν και Νάχμπαρ καθώς οι δύο παίκτες ήταν οι μοναδικοί που σκόραραν σε εκείνο το σημείο, κάνοντας το ματς ντέρμπι (70-69). Ο τελευταίος έστειλε την ομάδα του στο +5 (72-67), όμως οι Ρώσοι ισοφάρισαν και πάλι (74-74) περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.

Ο Μοζγκόφ με καλάθι και φάουλ έγραψε το 74-79 υπέρ της Ρωσίας και κάπου εκεί όλα τελείωσαν, παρά τις προσπάθειες της Σλοβενίας με συνεχή λάθη να μείνει μέσα στο ματς. Στα 5'' πριν τη λήξη ο Μοζγκόφ έγραψε το 83-78 που ήταν και το τελικό.