ΙΤΑΛΙΑ

Πρόστιμο 3.000 ευρώ στον Τζεντίλε

SPORTFAIR.IT

Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε τα έβαλε με τους διαιτητές της αναμέτρησης με την Τρέντο και η ιταλική Ομοσπονδία τον τιμώρησε με 3.000 ευρώ πρόστιμο.

Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε είχε μία απογοητευτική χρονιά πέρυσι, όταν αγωνίστηκε κατά σειρά σε Αρμάνι Μιλάνο, Παναθηναϊκό και Χάποελ Ιερουσαλήμ, δίχως την παραμικρή προσφορά. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, συμφώνησε με τη Βίρτους Μπολόνια, έχοντας ως στόχο να βρει ξανά τον παλιό καλό του εαυτό.

Η ομάδα του, όμως, ξεκίνησε με ήττα στη Lega Basket. Έπειτα από ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έχασε με 74-78 από την Τρέντο. Πάντως, ο Τζεντίλε είχε καλή απόδοση (15 πόντοι και 6 ριμπάουντ σε 30 αγωνιστικά λεπτά συμμετοχής), παράλληλα, όμως, είχε έντονα παράπονα από τη διαιτησία και για τη συμπεριφορά του τιμωρήθηκε με 3.000 ευρώ.