ΙΤΑΛΙΑ

Πήρε μπροστά ο Μπρουκς, κέρδισε η Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο σκόραρε κατά ριπάς στην έδρα της Βαρέζε, κερδίζοντας με 105-97. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο ΜαρΣον Μπρουκς που σημείωσε 37 πόντους.

Φουλ της... επίθεσης είχαμε στο Βαρέζε - Αρμάνι Μιλάνο, με τη δεύτερη να κερδίζει με 105-97. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ευτύχησε να δει τον Μπρουκς να σκοράρει κατά ριπάς. Ο πρώην παίκτης των Μπρούκλιν Νετς σταμάτησε στους 37 πόντους (με 6/12 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 7/10 βολές) και μαζί με τον Μέλι ηγήθηκαν επιθετικά της Αρμάνι Μιλάνο.

Στο... πλευρό τους βρέθηκαν οι Ράγκλαντ (15π.) και Σάμουελς (16π.), την ώρα που η Βαρέζε αγωνίστηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο δίχως τον... προπονητή της. Αιτία; Το "ξέσπασμά" του στο φινάλε του πρώτου μέρους για ένα σφύριγμα των διαιτητών. Ο τεχνικός της Βαρέζε... έσκισε το πουκάμισο, κατά την αποχώρησή του από το παρκέ. Στο αγωνιστικό κομμάτι, κορυφαίοι της Βαρέζε ήταν οι Ντιαβαρά (22π.) και Ρόμπινσον (21π.).

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της Κυριακής (24/11) ξεχώρισε η νίκη της Τρέντο -στην παράταση- επί της Κρεμόνα με 116-114, με τον Χέις των φιλοξενούμενων να σταματάει στους 34 πόντους.