ΙΤΑΛΙΑ

Νίκησε παρά τις ελλείψεις το Μιλάνο

Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο νίκησε... τις απουσίες της και την Κάπο Ντ' Ορλάντο, ξεκινώντας ιδανικά το 95ο Campionato. Διαβάστε το πανόραμα της πρώτης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο και τα μεγάλα τρίποντα του Αμπάς βοήθησαν την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο να νικήσει εκτός έδρας την Κάπο Ντ' Ορλάντο 71-65 και να ξεκινήσει με το δεξί το 95ο Campionato, παρά την απουσία των Αλεσάντρο Τζεντίλε, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Μάντας Καλνιέτις.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού στην EuroLeague ακολουθούσε στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά ξέφυγε με 67-61 στο 37' χάρις σε ένα σερί 7-0 και έλεγξε το παιχνίδι μέχρι τέλους. Ο Κρούνισλαβ Σίμον (17π., 6ρ., 4ασ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μιλανέζων, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μίλαν Μάτσβαν (11π., 9ρ., 3ασ.).

Νίκη και για τη Βενέτσια του Μπράμος

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της πρεμιέρας η Μπρίντισι νίκησε την Τορίνο 69-61, ο Λέβι Ράντολφ (22π.) οδήγησε την Αβελίνο στη νίκη επί της Τορίνο (86-83), ενώ η Βενέτσια νίκησε εκτός έδρας την Καντού 99-92, με τον Στέφανο Τόνουτ να έχει 26 πόντους με 10/12 σουτ και τον Μάικλ Μπράμος να μένει στους 4 πόντους σε 18 λεπτά. Πολύ καλή εμφάνιση από την πλευρά της Καντού έκαναν οι Λαγουάλ (28π., 9ρ.), Ντάρντεν (21π.) και Πίλεπιτς (17π.).

Καλό ξεκίνημα έκανε η Πέζαρο, που επικράτησε με 76-63 της Μπρέσια, έχοντας κορυφαίους τους Τζόουνς (19π., 11ρ.), Φιλντς (16π.) και Ενκόνο, ο οποίος μάζεψε 19 ριμπάουντ σε 29 λεπτά! Τέλος, η Καζέρτα νίκησε την Ρέτζιο Εμίλια 78-75, με τον Μάρκο Γκιούρι να βάζει το νικητήριο τρίποντο στο φινάλε και τον Αλεξάντερ Τσιζ να βάζει 26 πόντους με 12/16 σουτ και να μαζεύει 8 ριμπάουντ.