ΙΤΑΛΙΑ

Ισοφάρισε (2-2) η Τρέντο στους τελικούς της ιταλικής λίγκας

Τουλάχιστον έξι αγώνες θα δουμε στους τελικούς της Ιταλίας, καθώς η Τρέντο νίκησε τη Βενέτσια (78-56) και έκανε το 2-2 στη σειρά.

Όρθια στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος έμεινε η Τρέντο, που επικράτησε της Βενέτσια (78-56) στο τέταρτο ματς της σειράς των Τελικών και έκανε το 2-2 πριν ταξιδέψει στη Βενετία για τον πέμπτο αγώνα το απόγευμα της Κυριακής.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τρομερό ξεκίνημα (22-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου) και επίσης εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο (24-10), με πέντε παίκτες να έχουν από 13 έως 14 πόντους (!!!) και αφού εκτέλεσαν 41 δίποντα και μόλις 12 τρίποντα. Σιλντς, Φόρεϊ, Φλακαντόρι, Χογκ και Γκόμες ήταν οι πέντε που ξεχώρισαν, την ώρα που από τη Βενέτσια ξεχώρισε μόνο ο Φιλόι με 12 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής. Ο Μάικ Μπράμος έπαιξε 23 λεπτά, σκόραρε 8 πόντους με 2/4 τρίποντα και 2/3 βολές, είχε 4 ριμπάουντ και τη μεγαλύτερη αξιολόγηση (14) από κάθε συμπαίκτη του.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 40-31, 54-46, 78-56

ΤΡΕΝΤΟ: Σιλντς 13, Κραφτ 7, Φόρεϊ 14(1), Φλακαντόρι 14(2), Χογκ 14(8ριμπ.), Λεχτάλερ, Μπερνάρντι, Γκόμες 13, Σούτον 3.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Στόουν, Βιτζιάνο, Χέινς, Τονούτ 8, ΜακΓκι 6(1), Όρτνερ 4, Μπράμος 8(2), Πέριτς 8, Έτζιμ 10(1), Ρες, Φιλόι 12(2).