ΙΤΑΛΙΑ

Η Μιλάνο επιβλήθηκε και της Καντού!

Παρουσία 12.331 φιλάθλων της, όπως ανακοίνωσε η ίδια, η Μιλάνο πήρε το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στην Καντού με σκορ 76-71

Στο μεγάλο ντέρμπι της ιταλικής λίγκας, η Μιλάνο δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Καντού με σκορ 76-71, χωρίς όμως να καλύψει το -15 του πρώτου αγώνα.

Να υπενθυμίσουμε ότι στο παιχνίδι του α' γύρου η Καντού είχε επικρατήσει με 87-72, ωστόσο από τότε πολύ νερό μπήκε στο αυλάκι για τη Μιλάνο που παρουσιάζεται πολύ καλύτερη. Εξ ου και το γεμάτο "Mediolanum Forum" στο οποίο βρέθηκαν 12.331 οπαδοί των Μιλανέζων.

Η Μιλάνο είχε το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο η Καντού μείωσε με τον Στέφανο Τζεντίλε σε 67-65 στο 36' ωστόσο ο αδερφός του, Αλεσάντρο έκανε το 70-65 υπέρ της Αρμάνι, ένα λεπτό αργότερα.

Πρώτος σκόρερ για τη Μιλάνο ήταν ο Ντέιβιντ Μος με 16 πόντους, ενώ ο Αλεσάντρο Τζεντίλε πρόσθεσε άλλους 13 σε 26 λεπτά, ενώ από 11 είχαν Τζέρελς και Μέλι. Στην αντίπερα όχθη, οι 27 πόντοι του Ράγκλαντ δεν ήταν αρκετοί, ενώ ο Στέφανο Τζεντίλε είχε 14 για την Καντού, σε ένα βράδυ που τα παιδιά του Νάντο Τζεντίλε είχαν την τιμητική τους.