ΙΤΑΛΙΑ

H "ποίηση" της ανατροπής!

Δείτε το πως κατάφερε η Τρέντο να γυρίσει το ματς από το -26, με τον εντυπωσιακό Ποέτα να "πυροβολεί" συνεχώς από την περιφέρεια, σημειώνοντας 18 πόντους μέσα σε 20 λεπτά.

Για την ιταλική λίγκα, η Κρεμόνα αντιμετώπισε την Τρέντο. Η Κρεμόνα είχε κυριαρχήσει στο ματς, έχοντας πάρει προβάδισμα 26 πόντων στο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμη και στο +33!

Στη συνέχεια όμως, η σκληροτράχηλη Τρέντο, πραγματοποίησε μία συγκλονιστική ανατροπή, καταφέρνοντας να κερδίσει στο τέλος το ματς με σκορ 76-83, αν και στο ημίχρονο έχανε με 49-23 (24-10, 25-13, 16-27, 11-33).

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο 30χρονος Ιταλός πλέι-μέικερ, Πέπε Ποέτα (στα ελληνικά σημαίνει ποιητής), ο οποίος σημείωσε 18 πόντους μέσα σε 20 λεπτά, "πυροβολώντας" συνεχώς από την περιφέρεια, βάζοντας μεγάλα σουτ από τα 7 και 8 μέτρα. Ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους και 8 ασίστ.