ΓΑΛΛΙΑ

"Τρελό" φινάλε στη Γαλλία

Η Αντίμπ λίγο έλειψε να “αυτοκτονήσει” στα τελευταία δύο λεπτά, αλλά νίκησε την Ιέρ Τουλόν στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Αντίμπ τα βρήκε σκούρα αλλά κατέβαλε την Ιέρ Τουλόν με 75-74 και έγινε η πρώτη ομάδα που διπλασίασε τις νίκες της στο γαλλικό πρωτάθλημα. Οι “καρχαρίες” είχαν σε καταπληκτική βραδιά τον Κρις Οτουλ, που πέτυχε 19 πόντους με 8/10 σουτ και μάζεψε 7 ριμπάουντ σε 26 λεπτά, εντούτοις το φινάλε του αγώνα ήταν... όλα τα λεφτά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 70-59 στο 38' αλλά ο Αλεξάντρ Τσασάν βάλθηκε να γυρίσει μόνος του το ματς, σημειώνοντας οκτώ πόντους σε λιγότερο από ένα λεπτό! Η Ιέρ Τουλόν μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους με τρίποντο του Μίτσινο (74-72) και μετά τις 1/2 βολές του Σόλομον είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Προσωρινά αυτό νόμιζε ότι έκανε, όταν ο Τρέβις Σίμπσον ευστόχησε σε μακρινό σουτ. Μετά τη χρήση του ριπλέι, όμως, φάνηκε ότι πατούσε τη γραμμή των 6,75μ...