ΓΑΛΛΙΑ

Έκανε το break η Λε Μαν

Η Λε Μαν νίκησε εκτός έδρας τη Μονακό 87-77 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών στη Γαλλία σε 1-1, "κλέβοντας" παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας.

Η Λε Μαν αντέδρασε και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο στους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ερικ Μπαρτεκέκι επικράτησε εκτός έδρας της Μονακό με 87-77, έκανε το 1-1 στη σειρά και θα φιλοξενήσει πλέον τους επόμενους δύο αγώνες (18/6 και 20/6) στο Ανταρέ, με σκοπό να κατακτήσει τον πέμπτο τίτλο της ιστορίας της και τον πρώτο μετά το 2006.

Ο Γιουσούφα Φαλ πέτυχε 16 πόντους με 8/8 δίποντα, μάζεψε 12 ριμπάουντ και ήταν ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι σούταραν με ποσοστό 54,4%, κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (35-25) και έλεγξαν επί 40 λεπτά το παιχνίδι. Η Λε Μαν δεν έχασε μάλιστα ούτε στιγμή το προβάδισμα, ξέφυγε με 12-22 στο 9' και ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +12 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ακόμα και όταν η Μονακό κατάφερε να πλησιάσει στον έναν πόντο στην τέταρτη περίοδο (70-71 στο 33') οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν υποδειγματικά. Έκαναν ένα σερί 8-0, ξέφυγαν εκ νέου και δεν άφησαν την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς να τους απειλήσει ξανά, παρά τις προσπάθειες του Ελμεντίν Κικάνοβιτς (19 πόντοι) και του Πολ Λακόμπ (15 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 41-46, 61-68, 77-87.

Μονακό (Μίτροβιτς): Κούπερ 7 (9 ασίστ), Κραφτ 6, Σι 2, Λακόμπ 15, Γκλάντιρ 6, Κικάνοβιτς 19 (9/12 δίποντα), Τζόζεφ, Ρόμπινσον 7, Εβανς 11, Τραορέ 4.

Λε Μαν (Μπαρτεκέκι): Ράιλι 21 (4/7 τρίποντα), Κομπς 18 (6 ασίστ), Λόφτον 4, Εϊτό 6, Γιεγκέτ 7, Φαλ 16 (8/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Στέφενς 3, Τράβις 12.

Photo credits: AP Photo/Sharon Ellman