ΜΠΑΣΚΕΤ

Στραβοπάτησε στο Σιαουλιάι η Ζαλγκίρις

Η Σιαουλιάι επικράτησε της Ζαλγκίρις με 93-90 και υποχρέωσε την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στην πρώτη της ήττα στο λιθουανικό πρωτάθλημα έπειτα από 6 σερί νίκες.

Το νικηφόρο σερί της Ζαλγκίρις διακόπηκε στο Σιαουλιάι. Η τοπική ομάδα έκανε την έκπληξη της 28ης αγωνιστικής στο λιθουανικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις με 93-90 και σημείωσε την 11η νίκη της σε 28 αγώνες και την πρώτη έπειτα από διαδοχικές ήττες. Η Ζαλγκίρις, από την άλλη, υπέστη την πρώτη της ήττα από τις 11 Φεβρουαρίου και ύστερα από 6 συνεχόμενες νίκες. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού παραμένει βέβαια πρώτη στο λιθουανικό πρωτάθλημα με ρεκόρ 24-4.

Ο Λαουρίνας Μπιρούτις ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο 20χρονος διεθνής σέντερ πέτυχε 21 πόντους με 8/10 δίποντα, 5/5 ελεύθερες βολές και συγκέντρωσε 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Ζάισλοφτ (18 πόντοι), ο Βάιτκους (15 πόντοι) και ο Σαμπέτσκις (11 πόντοι, 12 ασίστ) ήταν οι άλλοι τρεις παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Σιαουλιάι, η οποία είχε το προβάδισμα επί 38 λεπτά, ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 17' και άντεξε στην αντεπίθεση της Ζαλγκίρις στην τέταρτη περίοδο.

Η ομάδα του Κάουνας, με κορυφαίους τους Ντέιβις (25 πόντοι, 10/11 δίποντα, 5/5 βολές) και Μιλάκνις (18 πόντοι, 4/6 τρίποντα), κατόρθωσε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 38' (86-88), ωστόσο ο Μπιρούτις έβαλε το νικητήριο καλάθι 28'' πριν από τη λήξη και η Ζαλγκίρις έχασε τρία σουτ για να πάρει τη νίκη ή να στείλει το ματς στην παράταση στον υπολειπόμενο χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 55-45, 74-64, 93-90.

Σιαουλιάι (Σιρέικα): Ουρμπούτις 9, Σαμπέτσκις 11 (12 ασίστ), Βάιτκους 15, Μπιρούτις 21, Ράιτ 9, Σαρακάουσκας 4, Σάουλις 2, Μπενιούσις 4, Ζεμάιτις, Ζάισλοφτ 18.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Γιανκούνας 13 (5/5 δίποντα), Ουλάνοβας 6, Βαλίσκας, Πάνγκος 6 (7 ασίστ), Ντέιβις 25, Μιλάκνις 18, Καβαλιάουσκας 2, Μίτσιτς 9 (5 ασίστ), Γουάιτ 7, Ούντριχ 4.