ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρωταθλήτρια Ευρώπης (ξανά) η Ισπανία στις Νέες Γυναίκες

Απίστευτη παράσταση στον τελικό του EuroBasket Νέων Γυναικών α' κατηγορίας από την Ισπανία, που κατέκτησε για 3η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο. "Χάλκινη" η Ολλανδία, υποβιβάστηκε στη 2η κατηγορία η Σλοβενία.

Ούτε φέτος άλλαξε συνήθειες η Ισπανία σε επίπεδο νέων γυναικών. Η "φούρια ρόχα" συνέτριψε στον τελικό την Σερβία 69-50 και ολοκλήρωσε αήττητη το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 α' κατηγορίας που διεξήχθη από τις 7 έως τις 15 Ιουλίου στο Σόπρον της Ουγγαρίας. Η Ισπανία συμμετείχε στον τελικό για 9η συνεχόμενη χρονιά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για τρίτη σερί φορά και 7η την τελευταία 8ετία, συνεχίζοντας την παντοκρατορία της σε επίπεδο U20.

Η ισπανική ομάδα έφτασε μάλιστα στη νίκη πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει ακόμα και το τελικό 69-50, αφού στο 29' βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 51-20! Μία Ισπανίδα, η Ίρις Μπουλίτο, αναδείχθηκε η MVP του τουρνουά και μαζί της στην καλύτερη πεντάδα ψηφίστηκαν ακόμα οι Σέρβες Ιβάνα Ράτσα και Ιβάνα Κάτανιτς, η Λάουρα Βέστερικ (Ολλανδία) και η Σάτου Σαμπάλι (Γερμανία), πρώτη σκόρερ και ριμπάουντερ του EuroBasket με 20,7 πόντους και 10,0 ριμπάουντ κατά μέσο όρο.

Το χάλκινο στην Ολλανδία, έπεσε η Σλοβενία

Σε ολλανδικά χέρια πήγε το χάλκινο μετάλλιο του τουρνουά. Οι "οράνιε" επιβλήθηκαν στον μικρό τελικό της Ιταλίας με 65-60, ενώ δραματικό ματς έγινε για τις θέσεις 5-6, όπου η Ουγγαρία νίκησε τη Γαλλία 61-58. Οι Ουγγαρέζες βρίσκονταν πίσω στο σκορ επί 39 λεπτά και προηγήθηκαν για πρώτη φορά 43'' πριν από τη λήξη (58-60), ενώ οι Γαλλίδες έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όταν η Ντιαλντί Ταμπντί έχασε δύο βολές στα 5''.

Η Ρωσία κυριάρχησε στο παιχνίδι για τις θέσεις 13-14, καθώς νίκησε τη Σλοβενία και παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία. Οι Ρωσίδες μάζεψαν 23 ριμπάουντ παραπάνω και "καθάρισαν" τον αγώνα χάρις σε ένα επιμέρους 34-8 από το 13' έως το 23', στέλνοντας έτσι στην δεύτερη κατηγορία τις Σλοβένες.

Όλοι οι αγώνες κατάταξης:

Τελικός

Ισπανία-Σερβία 69-50 (Μπουλίτο 21π., 12ρ., Πεντάντε 16, Χίνθο 14 - Ράτσα 14π., 8ρ.)

Αγώνας χάλκινου μεταλλίου

Ολλανδία-Ιταλία 65-60 (Βέστερικ 24π., 10ρ., Κούιτ 18 - Κουμπάι 14π., 9ρ.)

Θέσεις 5-6

Γαλλία-Ουγγαρία 58-61 (Σισοκό 15π., 7ρ., 5ασ. - Τσίλα Κις 18π., 18ρ., Στούντερ 16π., 9ασ.)

Θέσεις 7-8

Σουηδία-Πορτογαλία 47-71 (Χάεγκερστραντ 10 - Ζορντάο 21)

Θέσεις 9-10

Γερμανία-Βέλγιο 75-58 (Κλουγκ 18π., 9ρ., Σαμπάλι 17π., 10ρ., Σιμόν 16π., 13ρ. - Ντεσάν 12)

Θέσεις 11-12

Λετονία-Πολωνία 71-57 (Στραουτμάνε 15π., 14ρ., 8ασ. - Νιελάκνα 18π., 8ρ.)

Θέσεις 13-14

Ρωσία-Σλοβενία 86-71 (Ολεϊνίκοβα 22, Τσέρεν 15π., 13ρ. - Φρίσκοβετς 21, Κρόσελ 17)

Θέσεις 15-16

Κροατία-Σλοβακία 52-68 (Σίλοβ 14 - Σβετλίκοβα 18, Κοβατσίκοβα 17π., 9ασ., 6κλ.)

* Η Σλοβενία, η Σλοβακία και η Κροατία υποβιβάστηκαν στην δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο νέων γυναικών.