ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός ξέμεινε από δυνάμεις στο τέλος

Στο 31' ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με σκορ 58-59, αλλά η Γιάκιν Ντόγκου απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 25-4, φτάνοντας στην νίκη με 83-63. Ξέμειναν από δυνάμεις οι "ερυθρόλευκες".

Για την 4η αγωνιστική του EuroCup γυναικών, η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού ηττήθηκε από την Γιάκιν Ντόγκου με 83-63. Το τελικό σκορ αδικεί τις "ερυθρόλευκες", οι οποίες ξέμειναν από δυνάμεις στο τέλος. Στο 31' προηγήθηκαν με 58-59 στο σκορ με τον Τζόνσον, αλλά ακολούθως οι γηπεδούχες απάντησαν με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 25-4, με την ελληνική ομάδα να αδυνατεί να βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Πλέον, η Γιάκιν Ντόγκου συνεχίζει αήττητη στον όμιλο της, έχοντας το απόλυτο (4-0), ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην δεύτερη θέση (2-2 ρεκόρ) μαζί με τις Γκουντ Έιντζελς. Τελευταία και δίχως νίκη είναι η Αλουϊνβέντ, την οποία και θα υποδεχθεί στην Γλυφάδα την ερχόμενη εβδομάδα (8/12). Κόστισαν στις "ερυθρόλευκες" τα 17 λάθη που έκαναν στην αναμέτρηση, αλλά και οι μόλις 6 πόντοι που πέτυχαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ξεχώρισαν Δημητράκου (15π, 4ρ) και Τζόνσον (12π, 6ρ), ενώ η Χατζηνικολάου των 8 ασίστ έπαιξε για 39 (!) λεπτά στο ματς.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν από τις κερκίδες του Caferağa Sports Hall και οι Βαγγέλης Μαρινάκης και Γιώργος Λεριώτης μαζί με περίπου 25 φιλάθλους του Ολυμπιακού που ταξίδεψαν από την Ελλάδα αλλά και από την Τουρκία. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της αεροπορικής τραγωδίας στην Κολομβία όπου χάθηκε όλη η ομάδα της Σαπεκοένσε.

Το ματς

Η τουρκική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και με την εξαιρετική Ρόμπινσον βρέθηκε στο +7 (12-5) στο 4'. Με τα καλάθια των Δημητράκου και Μάλτση ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μειώνοντας στον πόντο (17-16) στο 9', με το 19-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 13' η Κάρσον έφερε τις γηπεδούχες στο +5 (27-22), η Μάλτση απάντησε με τρίποντο (27-25), αλλά ακολούθως η Γιάκιν Ντόγκου βρέθηκε στο +8 (33-25) στο 16'. Η τουρκική ομάδα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο την βρήκε να προηγείται με 41-33.

Στην τρίτη περίοδο, η Γιάκιν Ντόγκου προηγήθηκε με +10 (49-39) στο 25', αλλά ακολούθως ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έβγαλε άμυνες, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με καλάθι της Δημητράκου (56-57) στο 30', με το τέλος του δεκαλέπτου να "γράφει" 58-57.

Στην τελευταία περίοδο, οι "ερυθρόλευκες" έδειχναν έτοιμες να διεκδικήσουν το ματς στα ίσα. Στο 31' πήραν και πάλι το προβάδισμα με καλάθι της Τζόνσον (58-59), αλλά ακολούθως η ελληνική ομάδα υπέστη αγωνιστική καθίζηση. Η Γιάκιν Ντόγκου απάντησε με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 25-4, με τις φιλοξενούμενες να αδυνατούν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι, έχοντας ξεμείνει από δυνάμεις, χάνοντας στο τέλος το ματς με σκορ 83-63. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια του Ολυμπιακού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-33, 58-57, 83-63

Γιάκιν Ντόγκου: Τσακίρ 4, Έλντεμπρινκ 9, Ρόμπινσον 16, Χόλισγουορθ 9, Μπασαράν, Κάρσον 16, Βάντερσλοτ 15, Φιρατ, Τσαγκλάρ 14.

Ολυμπιακός: Γκότζη, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 3 (8ασ), Μάλτση 11, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 12 (6ρ), Γιοβάνοβιτς, Κοσμά, Καλτσίδου 13, Δημητράκου 15 (4ρ), Κάιζερ 5.