ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Αλουιβέντ με "καυτή" τριάδα

ÃÉÏÕÑÏ ÊÁÐ / ÏÓÖÐ - ÌÉÓÊÏËÔÓ / EURO CUP / OLYMPIAKOS - MISKOLC (Eurokinissi Sports / ÌÁÑÏÕÊÁÓ ÂÁÓÉËÇÓ) EUROKINISSI SPORTS

Ένας τρομερός Ολυμπιακός διέλυσε την Αλουιβέντ με 93-58, έχοντας για κορυφαίες τις Μάλτση (25π, 5/7τρ), Δημητράκου (18π, 8ρ) και Κάιζερ (20π, 14ρ). Πάει για "τελικό" πρόκρισης στην Σλοβακία στις 15 Δεκεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Αλουιβέντ Μίσκολιτς στη Γλυφάδα, καθώς την νίκησε με το εμφατικό σκορ 93-58 και το ρεκόρ του έφτασε στο 3-2. Πλέον, οι "ερυθρόλευκες" θα παλέψουν για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου κόντρα στις Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε.

Εκεί όπου η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη θέλει νίκη ή ήττα μέχρι 7 πόντους για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι "ερυθρόλευκες" έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού και κυριάρχησαν στο ματς από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχες πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (51-33), έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ μοιράζοντας 29 (!) ασίστ, ενώ ήταν εύστοχες από την περιφέρεια μετρώντας 10/20 (50%) τρίποντα. Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να έχει καταπληκτική κατάσταση μία "καυτή" τριάδα, τις Μάλτση (25π, 5/7 τρ), Δημητράκου (18π, 8ρ) και Κάιζερ που έκανε νταμπλ-νταμπλ (20π, 14ρ), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά της Χατζηνικολάου στην δημιουργία με 11 τελικές πάσες. Έκανε το ντεμπούτο της με τον Ολυμπιακό η Χότζες, η νέα πλέι-μέικερ των "ερυθρολεύκων" από τις ΗΠΑ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς τις... άγριες διαθέσεις του στην αναμέτρηση, κάνοντας στο 5' το 10-0, κρατώντας τις φιλοξενούμενες δίχως σκορ. Ακολούθως η Μάλτση άρχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις γηπεδούχες να προηγούνται με 17-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην αναμέτρηση. Οι "ερυθρόλευκες" βρήκαν δαιμονιώδη ρυθμό, έκαναν ένα σερί 15-0, με την Δημητράκου να "γράφει" το 42-13 στο 16'. Η Δημητράκου στο 19' εκτόξευσε την διαφορά στο +32 (49-17), με το 51-21 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχες είχαν πάρει την μάχη στα ριμπάουντ (31-14), έχοντας για σκόρερ τις Κάιζερ (12π), Μάλτση (13π) και Δημητράκου (13π).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός σημείωσε 27 πόντους, με την εντυπωσιακή Μάλτση να φτάνει τους 20 στο 23', "γράφοντας" το 61-29. Οι "ερυθρόλευκες" συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό στην αναμέτρηση, κάνοντας ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με την Χότζες να κάνει το ντεμπούτο της με την ομάδα του Πειραιά. Ακολούθως η Δημητράκου με νέο τρίποντο έφερε τις γηπεδούχες στο +38 (77-39) στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε αποκτήσει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον πρωταθλητή Ελλάδας να παίρνει την νίκη με σκορ 93-58.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 51-21, 77-39, 93-58

Ολυμπιακός: Σταμάτη 5, Μπόνη, Χατζηνικολάου 6 (11ασ0, Χότζες 5, Μάλτση 25 (5/7τρ), Παπαμηχαήλ 2, Χαλιβέρα, Τζόνσον 5 (7ρ), Κοσμά, Καλτσίδου 7 (4ασ), Δημητράκου 18 (8ρ), Κάιζερ 20 (14ρ).

Αλουιβέντ: Τόμλινστον 15π, Χόβραθ, Αντάμετζ 4, Τσανκ 4, Μπαχ, Γουόρεν 1, Γιοβάνοβιτς 19, Γκορζάνατς 2, Ρασίντ 6, Τσέζι 7