ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη στη μνήμη του Μάρκο

Οι παίκτες της Τσεντεβίτα και του Ερυθρού Αστέρα σήκωσαν πανό κατά της βίας στη μνήμη του Μάρκο Ίβκοβιτς. Εν συνεχεία οι Σέρβοι επικράτησαν με 88-87, στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στην Αδριατική Λίγκα.

Η αποστολή του Ερυθρού Αστέρα βρίσκεται στο Ζάγκρεμπ κι έτσι δεν μπόρεσε να δώσει το ''παρών'' στην κηδεία του Μάρκο Ίβκοβιτς , εκεί όπου χιλιάδες Σέρβοι αποχαιρέτησαν τον 25χρονο οπαδό που δολοφονήθηκε στην Κωνσταντινούπολη.

Πριν από την έναρξη του αγώνα στο ''Dom Sportova'', οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα και της Τσεντεβίτα τήρησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μάρκο Ίβκοβιτς και σήκωσαν πανό κατά της βίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Σέρβοι επικράτησαν με 88-87 στο ντέρμπι της Αδριατικής Λίγκας και συνεχίζουν αήττητοι τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση έπειτα από εννιά αγωνιστικές! Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Ο Ντέλας διαμόρφωσε το 87-85 κι εν συνεχεία ο Τσίρμπες μείωσε σε 87-86 με 1/2 βολές. Τι ακολούθησε; Ο Ντέλας αστόχησε πίσω από τα 6μ.75 και ο Μπλάζιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τη γραμμή των βολών έπειτα από φάουλ του Ούκιτς.

Ο Μάρκους Γουίλιαμς τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην Τσεντεβίτα με 11 πόντους και 12 ασίστ.