ΜΠΑΣΚΕΤ

Με το δεξί ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε πολύ εύκολα την ΜΖΤ Σκοπίων 91-69 στον εναρκτήριο παιχνίδι του στην Αδριατική Λίγκα. Νίκη-“θρίλερ” και της Ζαντάρ στο άλλο παιχνίδι της ημέρας.

Περίπατο έκανε ο Ερυθρός Αστέρας στη δική του πρεμιέρα στην Αδριατική Λίγκα. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε από το ημίχρονο με διαφορά 19 πόντων και νίκησε πολύ εύκολα την ΜΖΤ Σκοπίων 91-69, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Μάρκο Γκούντουριτς (16π.), Λούκα Μίτροβιτς (13π.), Μίλκο Μπιέλιτσα (13π.) και Στέφαν Γιόβιτς (11π., 6ασ.) ήταν οι κορυφαίοι του Ερυθρού Αστέρα, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Ογκνιεν Κούζμιτς είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 21 λεπτά. Ο Αμερικανός Ζέιβιερ Τέιμς (17π.) και ο παλιός γνωστός μας Τζερεμάια Μάσεϊ (12π., 8ρ.) ήταν οι κορυφαίοι από την ΜΖΤ.

Στον άλλον αγώνα της ημέρας η Ζαντάρ νίκησε μετά κόπων και βασάνων τη Ζελέζνικ (78-76), χάρις σε 2/3 ελεύθερες βολές του Γελένκοβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα, έπειτα από φάουλ που κέρδισε σε προσπάθεια για τρίποντο. Στην τελευταία επίθεση ο Λαζάρεβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει στη Ζελέζνικ τη νίκη, αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Τρομερή εμφάνιση έκανε ο Μαρίνκοβιτς (32π., 13/15δ.), ενώ ο Μπάρατς πρόσθεσε άλλους 19 πόντους και ο 19χρονος Μάζαλιν είχε 16 από την πλευρά της Ζαντάρ. Ο Λαζάρεβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ζελέζνικ με 15 πόντους.