ΜΠΑΣΚΕΤ

"Λύγισε" στην παράταση ο... Μπράμος

Η Αβελίνο νίκησε στην παράταση (κ.α. 70-70) με 87-77 την Βενέτσια του Μάικ Μπράμου και την "'έπιασε" στο 7-2 και και στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η εκ των αντιπάλων του Αρη στον Δ' Ομιλο του Champions League κατάφερε έστω και δύσκολα να εκμεταλλευτεί την δύναμη της έδρας της, καθώς επιβλήθηκε της ομάδας του Μάικ Μπράμου, ο οποίος είχε πολύ καλή παρουσία.

Ο Ελληνας άσος αγωνίστηκε για 30', σημείωσε 11 πόντους (1/1δ., 3/5τρ.), πήρε 4 ριμπάουντ κι έδωσε 2 ασίστ, αλλά η απόδοσή του δεν αποδείχθηκε αρκετή για την ομάδα του. Ο Τζέισον Ριτς (29π.) - o οποίος ήταν εκείνος που έγραψε το 70-70 της κανονικής διάρκειας - και ο γνώριμός μας από την θητεία του στη Δόξα Λευκάδας, Ντέζμιν Ουέλς (16π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Γκεντιμίνας Ορελίκ σημείωσε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Η Βενέτσια βρέθηκε στο -9 (39-30) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν παρέδωσε τα... όπλα και κατάφερε να διεκδικήσει το ματς ως το τέλος, ενώ είχε και την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη, αν ο Ριτς δεν ευστοχούσε σε δίποντο για το 70-70. Η Αβελίνο στην παράταση φάνηκε πως είχε περισσότερος δυνάμεις, καθώς έτρεξε σερί 8-0 για το 78-70 κι εντέλει πήρε τη νίκη με 87-77.

Δεκάλεπτα: 22-16, 39-30, 54-49, 70-70, 87-77.