ΜΠΑΣΚΕΤ

EuroBasket U20: Σαρωτικό το Ισραήλ, επίδειξη δύναμης η Λιθουανία

Το Ισραήλ έκανε περίπατο απέναντι στη Ρουμανία (95-48) στον "ελληνικό" όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών. Οι νίκες της Λιθουανίας, της Ισπανίας και της Σερβίας ξεχώρισαν από τα άλλα παιχνίδια της 2ης ημέρας.

Μία ημέρα μετά την δυσκολοχώνευτη ήττα ( έτσι όπως σημειώθηκε ) από την διοργανώτρια Γερμανία, το Ισραήλ ξέσπασε στη Ρουμανία. Η αυριανή αντίπαλος της Ελλάδας (16/7, 19:00) κράτησε τους Ρουμάνους στο 25,4%, έβαλε 34 πόντους από τα 28 λάθη που έκαναν και έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με το επιβλητικό 95-48, στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων ανδρών που διεξάγεται στην πόλη Κέμνιτς. Μετά την ήττα της Ελλάδας από την Γερμανία , το αυριανό παιχνίδι μεταξύ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και του Ισραήλ αποτελεί ουσιαστικά άτυπο τελικό για την 2η θέση στον 3ο όμιλο.

Συγκλονιστικό ματς έγινε στον 2ο όμιλο, εκεί όπου η Ισπανία επικράτησε με 76-74 της Γαλλίας. Το παιχνίδι περιείχε 25 εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Πολ Φιγκουέρας να σημειώνει το νικητήριο γκολ-φάουλ 13,4'' πριν από τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Εϊγκιατόρ έκοψε τον Γκουντού Σινιά σε λέι-απ και διασφάλισε τη νίκη της "φούρια ρόχα", η οποία έκλεψε τη μπουκιά μέσα από το στόμα των Γάλλων. Οι "τρικολόρ" προηγήθηκαν με τη μέγιστη διαφορά στον αγώνα στο 35' (61-69) αλλά δεν έβαλαν ούτε ένα καλάθι στα τελευταία τρία λεπτά.

Στον άλλον αγώνα του 2ου ομίλου ένα ξέσπασμα αποδείχθηκε αρκετό για την Κροατία, η οποία μετέτρεψε το 43-41 (19') σε 57-41 στο 23' χάρις σε ένα σερί 14-0 και νίκησε εύκολα την Ουκρανία 93-78. Οι Κροάτες ξέφυγαν ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και τελείωσαν το ματς με 15/31 τρίποντα.

Ασυγκράτητη η Λιθουανία, σάρωσε τους Τούρκους

Σε μονόλογο μετέτρεψε το κατ' ευφημισμό ντέρμπι του 1ου ομίλου η Λιθουανία, η οποία ξέφυγε από τα πρώτα λεπτά, δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα και διέλυσε την Τουρκία με το πειστικό -και άκρως αντιπροσωπευτικό- 94-66. Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη του σημείωσε το Μαυροβούνιο, που στηρίχθηκε στον Μίλος Πόποβιτς, δημιούργησε από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου μία διαφορά 21 πόντων (57-36 στο 25') και επιβλήθηκε εύκολα της Μεγάλης Βρετανίας με 80-70. Για δεύτερο σερί ματς οι Βρετανοί τα... έσπασαν από την περιφέρεια, αφού μετά τα 1/26 τρίποντα της πρεμιέρας είχαν 3/27 σήμερα.

Σε "θρίλερ" εξελίχθηκε το μεγάλο ντέρμπι του 4ου ομίλου, εκεί όπου η Σερβία νίκησε την Ιταλία 79-78, σε έναν απόλυτα ισορροπημένο αγώνα με 28 εναλλαγές προβαδίσματος, στον οποίον καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από έξι πόντους! Εν τέλει οι Σέρβοι επικράτησαν χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Μούσιτς 15,7'' πριν από το τέλος (κι ενώ είχε προηγηθεί λάθος και φάουλ του κορυφαίου Ιταλού, του Ντάβιντε Μορέτι), αφού ο Λέβερ ήταν άστοχος στο φινάλε.

Στο άλλο παιχνίδι του 4ου ομίλου η Σουηδία κυριάρχησε κόντρα στην Ισλανδία, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 91-64. Οι "βίκινγκς" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-14 στο 4' αλλά ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι και προηγήθηκαν ακόμα και με 34 πόντους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, έχοντας κορυφαίους τους Κλάρενς (22π.) και Ντίμπα (14π.).

Το πρόγραμμα της ημέρας:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Μαυροβούνιο-Μ. Βρετανία 80-70 (Πόποβιτς 29π., 11/17σ., 17ρ. - Γουίτλ 26π., 14ρ., Φούλερ 20)

Τουρκία-Λιθουανία 66-94 (Ατάρ 17 - Στανκεβίτσιους 17, Γιογκέλα 16)

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία-Ουκρανία 93-78 (Πέρκοβιτς 18, Νάκιτς 18π., 7ρ. - Τιρτίσνικ 23π., 9/12σ.)

Ισπανία-Γαλλία 76-74 (Φοντ 28π., 9/16σ. - Τσουάφ 18, Ντιαβαρά 18π., 5ρ., 4κλ.)

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Ισραήλ-Ρουμανία 95-48 (Μπρίσκερ 15 - Μπερτσεάνου 10)

Ελλάδα-Γερμανία 76-82 (Καλαϊτζάκης 21, Μωραΐτης 20 - Μουσίντι 15, Λάγκερπους 13, Τσίλκα 13)

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

Σουηδία-Ισλανδία 91-64 (Κλάρενς 22π., 6ρ., 5ασ. - Γκούντμουντσον 16)

Σερβία-Ιταλία 79-78 (Γκλίσιτς 16, Αρανίτοβιτς 13 - Μορέτι 29π., 9/16σ., Λέβερ 16π., 7ρ.)