ΜΠΑΣΚΕΤ

Euro U16 (α' κατηγορία): Ζει το... παραμύθι του το Μαυροβούνιο

Το Μαυροβούνιο προκρίθηκε για πρώτη φορά στην τετράδα ενός Ευρωμπάσκετ σε οποιοδήποτε ηλικιακό επίπεδο! Η Σερβία, η Γαλλία και η Κροατία οι άλλες ομάδες που πέρασαν στους "4" του Ευρωμπάσκετ Παίδων.

Το... παραμύθι του Μαυροβουνίου δεν έχει τέλος στο Ευρωμπάσκετ Παίδων της Ποντγκόριτσα. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Οι διοργανωτές ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν σχετικά εύκολα τη Λιθουανία 80-74, παίρνοντας την πρόκριση στους "4" μιας διοργάνωσης (και ταυτόχρονα σε Παγκόσμιο Κύπελλο) για πρώτη φορά στην ιστορία τους, σε οποιοδήποτε ηλικιακό επίπεδο!

Οι Κλιάγιτς, Βλάχοβιτς ξεχώρισαν από το Μαυροβούνιο, το οποίο θα αντιμετωπίσει στον μεθαυριανό ημιτελικό τη Σερβία, η οποία έθεσε νοκ άουτ την κάτοχο του τίτλου Ισπανία. Και εύκολα μάλιστα. Στο μεγάλο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του Ευρωμπάσκετ η Σερβία ήταν ανώτερη για σχεδόν 40 λεπτά, δημιούργησε από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά στο σκορ και νίκησε άνετα την Ισπανία 82-73, πετώντας εκτός συνέχειας την πρωταθλήτρια Ευρώπης σε επίπεδο παίδων. Με κορυφαίο τον Στέβαν Καράπατζιτς οι Σέρβοι προηγήθηκαν ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο 31' (72-49) και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά ποτέ από τη "φούρια ρόχα".

Προελαύνουν οι (αήττητοι) Γάλλοι

Το εισιτήριο της για τους "4" τσέκαρε και η Γαλλία, που αν και λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα στο τέλος, επιβλήθηκε της Τουρκίας με 80-76. Ο Μαλεντόν ήταν αυτή τη φορά ο οδηγός των "τρικολόρ", οι οποίοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους διαφορά, αλλά λίγο τα 23 λάθη τους, λίγο ο Τσετέ και ο Κιουτσιούκ, μετέτρεψαν το ματς σε ντέρμπι. Οι Τούρκοι έριξαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους 44'' πριν από τη λήξη (74-71), ωστόσο οι Γάλλοι κατάφεραν να σταθούν όρθιοι (χάρις σε ένα καλάθι του Ντιαλό και 2/2 βολές του Μαλεντόν) και να πάρουν την πρόκριση, παραμένοντας ταυτόχρονα η μόνη αήττητη ομάδα στη διοργάνωση.

Στο μεταξύ, η Κροατία το έκανε πάλι το... θαύμα της. Η ομάδα του Νταμίρ Μίλκοβιτς έβλεπε επί 30 λεπτά την πλάτη της Λετονίας, ωστόσο χάρις σε ένα επιμέρους 22-3 από το 25' έως το 32' ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 71-69, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους "4" του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Ρούνταν και ο Σάριτς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Κροάτες, που εξασφάλισαν παράλληλα και μία θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2018.

Σώθηκαν Εσθονοί, Σλοβένοι, Ιταλοί και Ισραηλινοί

Στους αγώνες για τις θέσεις 9 έως 16 η Εσθονία έκανε τη μεγάλη έκπληξη, αφού επιβλήθηκε της Γερμανίας με 68-61 και έβαλε τη "νατσιονάλμανσαφτ" σε μεγάλες περιπέτειες. Οι Εσθονοί έβαλαν στην 4η περίοδο περισσότερους πόντους (35) απ' όσους είχαν στο υπόλοιπο παιχνίδι (33) και κατάφεραν να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά και να εξασφαλίσουν την παραμονή τους. Αυτή ήταν επίσης η πρώτη νίκη επί της Γερμανίας από το 2002 για την Εσθονία, η οποία ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο μεταξύ, η Σλοβενία νίκησε τη Ρωσία σε Ευρωμπάσκετ Παίδων (78-54) για πρώτη φορά από το 2004, σε ένα ματς στο οποίο έγιναν συνολικά 51 λάθη, ενώ εύκολο βράδυ πέρασε και η Ιταλία με αντίπαλο τη Φινλανδία, καθώς προηγήθηκε ακόμα και με 27 πόντους διαφορά πριν φτάσει στη νίκη με 65-49. Στον αντίποδα, είδε κι έπαθε το Ισραήλ μέχρι να καταβάλει τη Σουηδία με 74-66. Οι Ισραηλινοί έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (41-58) και παρότι είχαν διαρκώς το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, χρειάστηκαν ένα σερί 9-0 στα τελευταία πέντε λεπτά για να φτάσουν τελικά στη νίκη.

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας:

Προημιτελικοί

Κροατία-Λετονία 71-69 (Ρούνταν 22π., 8ρ., Σάριτς 18π., 9ρ. - Ο. Μπέρζινς 14π., 5ρ., 5ασ.)

Σερβία-Ισπανία 82-73 (Καράπατζιτς 24π., 5ρ., 5ασ. - Ντίκε 20π., 15ρ.)

Τουρκία-Γαλλία 76-80 (Τσετέ 26π., 4κλ., Κιουτσιούκ 17 - Μαλεντόν 18π., 9ρ., 7ασ., 3κλ.)

Λιθουανία-Μαυροβούνιο 74-80 (Κρεισμόντας 21 - Βλάχοβιτς 21, Κλιάγιτς 21)

Θέσεις 9-16

Σλοβενία-Ρωσία 78-54 (Σάμαρ 17, Γκλας 13, Σμρέκαρ 12π., 10ρ. - Κοβάλεβ 12)

Γερμανία-Εσθονία 61-68 (Λανμούλερ 20 - Κρίισα 20π., 7ρ., 5ασ., 4κλ., Λούτους 14π., 10ρ.)

Ισραήλ-Σουηδία 74-66 (Αβντίγια 21π., 16ρ., 7ασ., Χαγιούν 16π., 4κλ. - Μπρζεζίνσκι 16)

Φινλανδία-Ιταλία 49-65 (Σουόκας 8 - Μάνιον 18, Ντελ Κιάρο 10π., 10ρ.)

Φινλανδία-Γερμανία (14:45)

* Οι πέντε πρώτες ομάδες παίρνουν την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2018, που θα διεξαχθεί στο Ροζάριο και στη Σάντα Φε της Αργεντινής. Οι τελευταίες τρεις ομάδες υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.