ΜΠΑΣΚΕΤ

Euro U16 (α' κατηγορία): Η Κροατία... ξύπνησε

Η νίκη της Κροατίας επί της (μέχρι πρότινος αήττητης) Σλοβενίας ξεχώρισε από τα αποτελέσματα της φάσης των "16" στο Ευρωμπάσκετ Παίδων α' κατηγορίας.

Η Σλοβενία ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ Παίδων αήττητη (3-0), την ώρα που η Κροατία απογοήτευε, χάνοντας με κατεβασμένα τα χέρια και τα τρία παιχνίδια της. Τίποτε από αυτά, βέβαια, δεν είχε σημασία στη φάση των νοκ άουτ αγώνων. Οι δύο ομάδες διασταυρώθηκαν στους "16" και η Κροατία όχι μόνο πέταξε νοκ άουτ τη Σλοβενία, αλλά το έκανε και εύκολα, αφού έχτισε μία διαφορά 15 πόντων στην τέταρτη περίοδο (χάρις σε ένα επιμέρους 15-1) και επικράτησε εν τέλει με 76-65.

Εκτός συνέχειας έμεινε πάντως και η δεύτερη ευχάριστη έκπληξη της πρώτης φάσης. Με συνοπτικές διαδικασίες μάλιστα. Η Τουρκία παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και συνέτριψε το Ισραήλ 89-66, σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα και προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους διαφορά. Οι Τούρκοι έβαλαν 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα και είχαν σε τρομερή ημέρα τον Ομέρ Κιουτσιούκ, που έχασε το τριπλ-νταμπλ για ένα ριμπάουντ!

Λίγο έλειψε να γίνει το μεγάλο μπαμ του Ευρωμπάσκετ στους βραδινούς αγώνες. Η Γαλλία χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο του Κρουζόλ ένα λεπτό από τη λήξη για να τιμωρήσει την άμυνα ζώνης που έπαιζαν σε όλο το ματς οι Σουηδοί, να κάνει το σκορ 71-67 και να φτάσει εν τέλει στη νίκη με 73-68. Οι "τρικολόρ" βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 9 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη, με τον Κρουζόλ σε ρόλο εκτελεστή και τον Χέιζ να τα κάνει όλα και αγγίζει το τριπλ-νταμπλ (13π., 9ρ., 13ασ.).

Μεγάλη ανατροπή από τους Λετονούς

Την ανατροπή της ημέρας έκανε η Λετονία. Η ομάδα του Μάρτινς Γκούλμπις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 57-68 στο 37', ωστόσο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο του Κιλπς 1'' πριν από τη λήξη και να νικήσει εν τέλει τη Ρωσία 83-81, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους "8" του Ευρωμπάσκετ. Οι Ρώσοι έχασαν μέσα από τα χέρια τους ένα δικό τους παιχνίδι, αφού προηγούνταν συνεχώς στο σκορ, αλλά υπέπεσαν συνολικά σε 25 λάθη και είχαν 1/8 βολές στην τέταρτη περίοδο!

Η Σερβία κατέβαλε δύσκολα τη Γερμανία με 59-55, κι ας έκανε 21 λάθη και σούταρε με ποσοστό 32,3%. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο χάθηκαν συνολικά... 86 σουτ, οι Σέρβοι μάζεψαν 25 επιθετικά ριμπάουντ, είχαν συνεχώς το προβάδισμα στα τελευταία 15 λεπτά και πήραν τελικά την πρόκριση με κορυφαίο τον Αλεξάνταρ Λάνγκοβιτς (18π., 20ρ.). Οι Γερμανοί θα μπορούσαν πάντως να στείλουν το ματς στην παράταση, εάν το τρίποντο του Ζντραβέβσκι 7'' πριν από τη λήξη (και με το σκορ 55-58) έβρισκε στόχο...

Η Ισπανία, από τη μεριά της, δεινοπάθησε μέχρι να καταβάλει την Εσθονία με 59-54, παρότι προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Οι Εσθονοί έριξαν τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλεψαν μέχρι τέλους, ωστόσο η "φούρια ρόχα" στάθηκε όρθια στο τέλος... Πιο δύσκολα απ' ότι φανερώνει το τελικό σκορ νίκησε και η Λιθουανία τη Φινλανδία 70-58. Η "Λιέτουβα" προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο είδε τους Φινλανδούς να ισοφαρίζουν στο 36' (56-56), πριν ολοκληρώσει το ματς με επιμέρους 14-2.

Το Μαυροβούνιο έγινε η όγδοη και τελευταία ομάδα που προκρίθηκε στους "8" του Ευρωμπάσκετ. Οι οικοδεσπότες ξέφυγαν στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη επί της Ιταλίας με 68-47, παραμένοντας έτσι αήττητοι στο τουρνουά.

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16":

Γερμανία-Σερβία 55-59 (Φαν Σλούτεν 13π., 4κλ., 7λ. - Λάνγκοβιτς 18π., 20ρ., Πάζιν 15)

Λετονία-Ρωσία 83-81 (Κιλπς 22π., 11ρ., 6κλ., Ο. Μπέρζινς 18π. - Καντόσνικοβ 18π., 13ρ., 4κλ.)

Σλοβενία-Κροατία 65-76 (Γκλας 22 - Ρούνταν 23π., 9ρ., 5ασ., 3κλ., Σάριτς 16π., 10ρ.)

Ισπανία-Εσθονία 59-54 (Αλντάμα 13π., 4κλ., Ντίκε 10π., 10ρ. - Κίτσινγκ 15π., Κρίισα 10π., 11ρ.)

Λιθουανία-Φινλανδία 70-58 (Μπλάζεβιτς 22π., 8ρ., Πανκρατιέβας 14 - Αμζιλ 12π., 9ρ.)

Ισραήλ-Τουρκία 66-89 (Χαγιούν 14 - Κουρτουλντούμ 22π., Κιουτσιούκ 19π., 9ρ., 10ασ.)

Γαλλία-Σουηδία 73-68 (Κρουζόλ 23, Χέιζ 13π., 9ρ., 13ασ., 4κλ. - Μπέργκστρομ 18, Λάρσον 16)

Ιταλία-Μαυροβούνιο 47-68 (Μάνιον 13 - Βλάχοβιτς 18, Βούγιτσιτς 16π., 11ρ.)

Σλοβενία-Ρωσία (14:45)

* Οι πέντε πρώτες ομάδες παίρνουν την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2018, που θα διεξαχθεί στο Ροζάριο και στη Σάντα Φε της Αργεντινής. Οι τελευταίες τρεις ομάδες υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.