"Ζωντανή" στα playoffs η Μπασκόνια, 88-83 τη Φενέρμπαχτσε

Η Μπασκόνια νίκησε τη Φενέρμπαχτσε εντός έδρας (88-83) και έμεινε "ζωντανή" στη μάχη των playoffs. Πρώτη ήττα μετά από έντεκα σερί νίκες για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς!

Η πρώτη ήττα της Φενέρμπαχτσε στα playoffs επί των ημερών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι γεγονός! Η Μπασκόνια έγινε η πρώτη ομάδα που την κερδίζει σε αυτό το σημείο της σεζόν (88-83) μετά από τρεις σερί "σκούπες" απέναντι σε Μακάμπι Τελ Αβίβ, Ρεάλ Μαδρίτης και Παναθηναϊκό Superfoods.

Με την ενέργεια να ξεχειλίζει και τον Ροντρίγκ Μπομπουά σε εντυπωσιακή κατάσταση, οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν εντός έδρας, μείωσαν τη σειρά (2-1) και έδειξαν πως... έχουν σφυγμό στα playoffs.

Η Φενέρμπαχτσε αδυνατούσε από νωρίς να ελέγξει την ορμητικότητα της Μπασκόνια, και δη εκείνη του Ροντρίγκ Μπομπουά. Ο έμπειρος γκαρντ ήταν εκείνος που έδειξε τον δρόμο στους υπόλοιπους της ισπανικής ομάδας με τα συνεχόμενα τρίποντα που έβαλε, για το +8 (18-10) του 6ου λεπτού. Μπορεί να ακολούθησε η τουρκική αντεπίθεση, που να έδωσε στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς το προβάδισμα στις αρχές της β' περιόδου (19-22 στο 11'), αλλά από εκεί κι έπειτα η Μπασκόνια ήταν κυρίαρχη.

Με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα των Πρωταθλητών Ευρώπης, το μομέντουμ άλλαξε άρδην. Ο γρήγορος ρυθμός ευνόησε την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ, η οποία έφτασε μέχρι το +12 (47-35) με ένα λεπτό για το τέλος της β' περιόδου, πριν έρθει το τρίποντο του Λουίτζι Ντατόμε για να ρίξει κάπως τη διαφορά στην ανάπαυλα (47-38), που βρήκε τη Φενέρμπαχτσε να σουτάρει άσχημα εντός παιδιάς.

Η γ' περίοδος ανήκε σε μεγάλο βαθμό στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με +10 (56-46) στο 25ο λεπτό, αλλά ένα δίλεπτο μπλακ άουτ αρκούσε για να ξαναβάλει την τουρκική ομάδα στο παιχνίδι. Ο Γιαν Βέσελι μέσα από τη ρακέτα κι ο Μάρκο Γκούντουριτς από την περιφέρεια πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια, για να φτάσουμε στο +1 (67-66) της Μπασκόνια με δέκα λεπτά για το τέλος.

Ένα πεντάλεπτο μπλακ άουτ από την πλευρά της Φενέρμπαχτσε στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου αρκούσε για να γείρει οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ισπανικής ομάδας. Με τον Γιάνις Τίμα να πετυχαίνει εννέα σερί και τον Τόρνικε Σενγκέλια να τον ακολουθεί, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ έφτασε στο +16 (82-66) με πέντε λεπτά για το τέλος.

Ακολούθησε η απέλπιδα προσπάθεια των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν μέχρι το -6 (84-78) με δυόμισι λεπτά για το τέλος. Το δίποντο του Ροντρίγκ Μπομπουά αμέσως μετά όμως έβαλε... τέλος στην αντεπίθεση των Πρωταθλητών Ευρώπης, που ηττήθηκαν (88-83) για πρώτη φορά μετά από έντεκα σερί νίκες στα playoffs την τελευταία τετραετία.

Ο MVP

Δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά κι αυτός που τους έδωσε τη χαριστική βολή με δύο λεπτά για το τέλος. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν καθοριστικός στα 29'10'' που αγωνίστηκε, διάστημα στο οποίο γέμισε τη στατιστική του με 21 πόντους (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 1/1 βολή), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Για δεύτερο παιχνίδι στη σειρά με την Μπασκόνια, ο Κώστας Σλούκας μοίρασε διψήφιο αριθμό ασίστ. Όπως έγινε στην πρεμιέρα των playoffs, έτσι κι απόψε ο διεθνής γκαρντ έδωσε 11 τελικές πάσες στους συμπαίκτες του, για να ισοφαρίσει εκ νέου το career high του στην EuroLeague.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Φενέρμπαχτσε έκανε πέντε λεπτά να σκοράρει στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή με το σκορ. Ο Γιάνις Τίμα έβαλε την σπίθα (με τρία σερί καλάθια σε ενάμισι λεπτό), ο Τόρνικε Σενγκέλια τη μετέτρεψε σε... φωτιά και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη για να μειώσει τη σειρά.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ : Στη Fernando Buesa Arena βρέθηκαν 12.136 φίλοι της Μπασκόνια, οι οποίοι δημιούργησαν τρομερή ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Πουκλ (Σλοβενία), Λάτισεβς (Λετονία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 47-38, 67-66, 88-83.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 4 (1), Τίμα 8 (2), Βόιτμαν 12 (2), Χουέρτας 11 (3/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπομπουά 21 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 10 (2), Ντιόπ, Γκρέιντζερ, Πουαριέ 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 10 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκαρίνο.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 1, Μέλι 7 (1), Ουάναμεϊκερ 5 (1/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Σλούκας 14 (2 τρίποντα, 11 ασίστ), Νάναλι 2 (1/5 σουτ), Γκούντουριτς 12 (4/5 τρίποντα), Βέσελι 17 (7/9 δίποντα, 3/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Κάλινιτς 2, Ντίξον 8 (2), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 13 (3).

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια: 18/35 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 10/13 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 17/33 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 13/19 βολές, 25 ριμπάουντ (16+9), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 τάπες.