Ζιελόνα Γκόρα - Γαλατάσαραϊ 75-78

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας της Ζιελόνα Γκόρα με 78-75 και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague.

Σε ένα παιχνίδι, όπου η Ζιελόνα Γκόρα πάλεψε μέχρι το τέλος, η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των πρωταθλητών Πολωνίας και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 78-75.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, χωρίς καμία να μπορεί να αποσπαστεί στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ο Γκιουλέρ έκανε το 12-16 με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή στο 6', ενώ οι Πολωνοί μείωσαν σε 15-16. Ο Αρόγιο πέτυχε το 15-19 για να μειώσει με σουτ τριών πόντων ο Κόζαρεκ σε 18-19. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ένταση και ο Εγιένγκα με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στην Ζιελόνα Γκόρα (20-19). Παρόλα αυτά, η Γαλατάσαραϊ πέρασε μπροστά και με τον Ντάντλεϊ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 22-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζιελόνα Γκόρα κατάφερε με τον Κόζαρεκ να πλησιάσει και πάλι στο καλάθι (26-28), με τον Έρτσεγκ να ανεβάζει την διαφορά και πάλι στους τέσσερις πόντους. Ο Ντόμερκαντ με 2/2 βολές πέτυχε το 26-32, ενώ ο παίκτης της Γαλατάσαραϊ με τρίποντο αύξησε την διαφορά στους εννέα πόντους (26-35). Ο Γουόκερ με τρίποντο και καλάθι έκανε το 31-35 στο 16'. Ο Μενσά Μπονσού με 2/2 βολές πέτυχε το 37-31 και ο Έρτσεγκ αύξησε την διαφορά στους 8 πόντους (39-31). Ο Μπράκινς με τρίποντο σημείωσε το 36-43, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο με τη Γαλατάσαραϊ να ελέγχει τον αγώνα. Οι Τούρκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 61-52, καθώς βρήκαν λύσεις στην πίεση των Πολωνών. Η Ζιελόνα Γκόρα, όμως δεν τα παράτησε, πίεσε και καταφερε να μειώσει σε 61-59. Ο Γκόρντον στο 36' πέτυχε το 61-68 για να ρίξει την διαφορά ο Ζαμοϊνσκι με σουτ τριών πόντων σε 64-68. Ο Γκόρντον και πάλι στο 37' σημείωσε το 72-64 για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 72-67. Η Ζιελόνα Γκόρα με τρίποντο του Γουόκερ πλησίασε στον πόντο (71-72), ενώ ξανά ο Γουόκερ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (73-72), αναγκάζοντας τον Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ.

Οι Τούρκοι σημείωσαν το 73-74 για να κάνει ο Ντραγκίσεβιτς το 75-74 για τους Πολωνούς. Ο Μενσά Μπονσού με 2/2 βολές σημείωσε το 76-75 και ο Αρόγιο με ακόμα δύο βολές έκανε το 78-75, σκορ με το οποίο οι Τούρκοι πήραν και τη νίκη.