Δέκα με Στράτο!

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην Πολωνία τη Ζιελόνα Γκόρα με 91-80 και έκανε το 10/10 για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Euroleague. Ανέβασαν στο 23-0 το αήττητο τους οι Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία, φτάνοντας στη νίκη με 91-80. Με αυτόν τον τρόπο οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το 10/10, ενώ ανέβασαν το αήττητο τους στο 23-0 σε όλες τις διοργανώσεις.

Παρακολουθήστε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ζιελόνα Γκόρα και τον Ολυμπιακό...

Οι δηλώσεις του ματς

Τα στατιστικά του ματς

Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε για ακόμα μία φορά εξαιρετικό παιχνίδι, σημειώνοντας 23 πόντους σε 25 λεπτά χρόνου συμμετοχής. Ο Ματ Λοτζέσκι τελείωσε το ματς με 18 πόντους και ο Σπανούλης πρόσθεσε 17. Για τους Πολωνούς, ο Ζαμοϊνσκι πέτυχε 22 πόντους με 6/6 τρίποντα για να βάλει ο Ντραγκίσεβιτς 14 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού (0-2) απέναντι στη Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία. Ο Κόζαρεκ με 1/2 βολές μείωσε στο δεύτερο λεπτό σε 1-2 και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έκανε το 1-4 για τους "ερυθρόλευκους". Οι Πολωνοί δεν θα καταφέρουν να σημειώσουν καλάθι, ενώ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Αγραβάνης. Ο Ζαμοϊνσκι μείωσε σε 3-4 στο τρίτο λεπτό του ματς και ο Σπανούλης σημείωσε το 3-6 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο αρχηγός των Πειραιωτών έκανε και το 3-8, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να πετυχαίνει το 3-10 στο 4ο λεπτό του ματς, αναγκάζοντας τον Μιχάιλο Ούβαλιν να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Σελ μείωσε σε 5-10 και ο Σρόκα με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 8-10. Ο Σπανούλης σημείωσε το 8-12 στο 6ο λεπτό και οι "ερυθρόλευκοι" αποσπάστηκαν και πάλι με τέσσερις (10-14) απέναντι στη Ζιελόνα Γκόρα, η οποία προσπάθησε να μειώσει. Ο Ζαμοϊνσκι μείωσε σε 12-14 και ο ματ Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους (12-17) και ο Μπράιαντ Ντάνστον έκανε το 12-19 στο 8'. Η Ζιελόνα Γκόρα μείωσεσε 14-19, ο Περπέρογλου αστόχησε, με αποτέλεσμα να έχουμε τάιμ άουτ στον αγώνα.

Ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 16-19 και ο Δημήτρης Κατσίβελης ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (16-22), με τον Κόζαρεκ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (18-22).

Ο Ντραγκίσεβιτς με την έναρξη της δεύτερης περιόδου πέτυχε το 20-22, με τον Κώστα Σλούκα να αστοχεί σε τρίποντο. Ο Γουόκερ δεν θα καταφέρει να πετύχει καλάθι. Στράτος Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους (25-20). Ο Χριτσάνιουκ μείωσε σε 22-25 και ο Περπέρογλου ξανά έκανε το 22-27 για τον Ολυμπιακό στο 13ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπράκινς μείωσε σε 24-27, με τον Αγραβάνη να περνάει στη θέση του Λοτζέσκι, αλλά ο Περπέρογλου με σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους έξι πόντους για τους Πειραιώτες (24-30).

Ο Σέντρικ Σίμονς πέρασε στο 14ο λεπτό στο παρκέ και με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 24-32. Ο Σίμονς ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (23-34) στο 15'. Ο Κόζαρεκ έριξε την διαφορά στους οκτώ (26-34) για να κάνει ο Αγραβάνης επιθετικό φάουλ στη συνέχεια. Ο Χριτσάνιουκ μείωσε σε 28-34 και ο Στράτος Περπέρογλου με 2/2 βολές έκανε το 28-36 στο 17ο λεπτό. Ο Μάντζαρης με 1/2 βολές έκανε το 28-37 και ο Χριτσάνιουκ μείωσε σε 30-37. Ο Ντάνστον με κάρφωμα έκανε το 30-39, με τον Χριτσάνιουκ να μειώνει και πάλι σε 32-39. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (32-41).

Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε το 32-43 για να μειώσει ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς σε 34-43, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο για τις δύο ομάδες.

Ο Ματ Λοτζέσκι σημείωσε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 34-45, ενώ ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 36-45 στο 21ο λεπτό. Ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους δώδεκα πόντους (36-48) για να πετύχει ο Μπράσιαντ Ντάνστον το 36-50 στο 12ο λεπτό του αγώνα. Ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 38-50 και ο Ντάνστον σημείωσε το 38-52. Ο Ζαμοϊνσκι με τρίποντο μείωσε σε 41-52 για να κάνει ο Στράτος Περπέρογλου με τρίποντο το 41-55. Ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 43-55 και ο Ματ Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (43-58).

Ο Κόζαρεκ με σουτ δύο πόντων μείωσε σε 45-58 και ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 15 πόντους (45-60) στο 15ο λεπτό του αγώνα. Ο Εγιένγκα με 2/2 βολές μείωσε σε 47-60 και ο Σπανούλης ανέβασε στους 15 πόντους την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες (47-62). Ο Ζαμοϊνσκι με τρίποντο μείωσε στους 12 πόντους για την Ζιελόνα Γκόρα (50-62) και ο Περπέρογλου έκανε το 64-50. Ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 54-64, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι και ο Εγιένγκα έφερε στο -8 τους Πολωνούς (56-64).

Ο Περπέρογλου με τρίποντο έκανε το 56-67 στο 18ο λεπτό και ο Τσάνας έκανε το 58-67. Ο Σπανούλης αστόχησε και ο Εγιένγκα μείωσε στους επτά πόντους για την Ζιελόνα Γκόρα (60-67), 1:28'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Αγραβάνης αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Εγιένγκα στη συνέχεια, με τον Λοτζέσκι να κάνει το 70-60 για τον Ολυμπιακό μισό λεπτό πριν το τέλος, ενώ και πάλι ο Αμερικανός σημείωσε το 72-60. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρίσκει τους Πειραιώτες μπροστά με 72-62 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 62-75, ενώ ο Χριτσάνιουκ μείωσε σε 64-75 και ο Μάντζαρης έκανε το 64-76 στο 32ο λεπτό του αγώνα. Ο Περπέρογλου με τρίποντο σημείωσε το 64-79, ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους. Οι Πειραιώτες έκανε το 64-81 με 2/2 βολές του Σλούκα και ο Ζαμοϊνσκι με τρίποντο πέτυχε το 67-81 στο 33ο λεπτό του ματς.

Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 84-67 στο 35ο λεπτό, με τον Ζαμοϊνσκι να μειώνει σε 70-84. Ο Σίμονς με κάρφωμα έκανε το 86-70 και ο Σρόκα με 1/2 βολές πέτυχε το 71-86. Οι Πολωνοί μείωσαν σε 74-86 και ο Σέντρικ Σίμονς σημείωσε το 74-88 για τον Ολυμπιακό στο 37ο λεπτό.

Ο Ζαμοϊνσκι με τρίποντο μείωσε σε 77-88, 1:58'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 77-90 και οι Πολωνοί μείωσαν σε 80-90. Ο Δημήτρης Κατσίβελης με 1/2 βολές έκανε το 80-91, με τον Μιχάιλο Ούβαλιν να καλεί τάιμ άουτ 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες πήραν το θετικό αποτέλεσμα τελικά με 91-80.