Ζήτημα ανωτερότητας για την ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στη Σάσαρι. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε εκτός έδρας με 107-78 κι έκανε το 2-0 στον Δ' όμιλο, ρίχνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στο 0-2.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχιζει αήττητη τις υποχρεώσεις της στον Δ' όμιλο της Euroleague. Η "ομάδα του στρατού" επικράτησε με 78-107 της Σάσαρι στο Palaserradimigni κάνοντας το 2-0 στη διοργάνωση. Αντίθετα οι πρωταθλητές Ιταλίας παραμένουν χωρίς νίκη στον όμιλο.

Τα στατιστικά του ματς

Οι φιλοξενούμενοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Νάντο Ντε Κολό (18π., 5 ριμπ., 6 ασ.. 3 κλ. σε 26'10"). Από 'κει και πέρα, ο Μίλος Τεόντοσιτς πέτυχε double-double με 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ ενώ ο Κάιλς Χάινς πρόσθεσε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ντέιβιντ Λόγκαν, τελείωσε το ματς με 20 πόντους ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ είχε 2 πόντους (1/2 δίπ., 0/3 τρίπ.), 1 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 17'54".

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο (26-25) ωστόσο η ΤΣΣΚΑ έκανε επιμέρους σκορ 15-35 στο β' δεκάλεπτο, έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 41-60 και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα, χωρίς να απειληθεί από τους πρωταθλητές Ιταλίας.