Ζαλγκίρις Κάουνας - Ρεάλ Μαδρίτης 66-68

2014 EUROLEAGUE BASKETBALL

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ζαλγκίρις, στη Λιθουανία, όμως 2 βολές του Ροντρίγκεθ στα 4,9'' πριν το τέλος και ένα άστοχο σουτ του Άντερσον στην εκπνοή της έδωσαν τη νίκη με 68-66.

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Ζαλγκίρις Κάουνας και την Ρεάλ Μαδρίτης, στην "Zalgirio Arena" ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο, όμως, ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 68-66, ξεκινώντας τον δεύτερο γύρο της πρώτης φάσης με τον καλύτερο τρόπο.

Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (14 πόντοι, 7 ασίστ), ο οποίος ευστόχησε και στις καθοριστικές βολές, 4.9'' πριν το τέλος. Σημαντική και η προσφορά των Νοτσιόνι και Γιουλ, που είχαν από 11 πόντους. Ο Γιάννης Μπουρούσης σε 24 λεπτά πέτυχε 4 πόντους (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές) μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη, είχε 1 κλέψιμο και 4 τάπες.

Από την Ζαλγκίρις, ο Τζέιμς Άντερσον είχε 21 πόντους και ο Παούλιους Γιανκούνας 17. Ο Αμερικανός, ωστόσο, αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, το οποίο σε περίπτωση που ήταν εύστοχο θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η Ζαλγκίρις μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με τον Βιτένις Λιπκεβίτσιους να ξεκινάει "ζεστός" κατάφερε να πάρει προβάδισμα (7-2, 3'). Όσο περνούσε η ώρα, όμως, οι Μαδριλένοι ανέβαζαν την απόδοσή τους, ροκανίζοντας τη διαφορά (12-9 στο 5') Ματσιούλις και Ροντρίγκεθ μπήκαν στην εξίσωση της αναμέτρησης, με την κατάσταση να έχει αλλάξει άρδην (14-19 στο 8'). Ο Λιθουανός φόργουορντ ένιωσε σαν στο... σπίτι του, ο Νοτσιόνι βοήθησε επιθετικά και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 14-24.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η τριπλέτα Ροντρίγκεθ, Γιουλ και Νοτσιόνι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με την διαφορά να αυξάνεται (18-30, 12'). Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και μείωσαν με τον Γιανκούνας (26-32, 15'). Ο Ρέγιες προσπάθησε να ανεβάσει τη διαφορά (29-36 στο 17'), αλλά οι παίκτες του Κάπρικας δεν υποχώρησαν. Άντερσον και Γιαφτόκας "συνδέθηκαν" με το καλάθι της Ρεάλ, πλησιάζοντας επικίνδυνα τους Μαδριλένους (36-38, 19'). Στα οκτώ δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γιαφτόκας έφερε το παιχνίδι στα ίσια (38-38). Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η περιφέρεια της Ρεάλ ήταν "ζεστή" στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Γιουλ και Ροντρίγκεθ συνέχισαν να σκοράρουν, με τους Μαδριλένους να παίρνουν, εκ νέου, τον έλεγχο της αναμέτρησης (42-47, 24'). Ο Τζέιμς Άντερσον κράτησε όρθια την ομάδα του (49-49 στο 26'), με τον Γιανκούνας να τον ακολουθεί. Κάπως έτσι οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα μετά από ώρα (52-49, 27'). Ο Ουλανόβας μπήκε -λίγο καθυστερημένα- στην εξίσωση, αλλά έκανε τη διαφορά (55-51, 29'). Οι βολές των Μπουρούση και Καρινάουσκας δεν άλλαξαν την κατάσταση, με την διαφορά των τεσσάρων πόντων να μένει μέχρι τέλους (57-53).

Η κατάσταση δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι Λιθουανοί διατηρούσαν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία της Ρεάλ (59-55, 33'). Ο Άντερσον παρέμενε "ζεστός", ο Σονγκάιλα έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία και η διαφορά αυξήθηκε για τους γηπεδούχους (65-56, 36'). Δύο διαδοχικά τρίποντα από Γιουλ και Νοτσιόνι έφεραν τη Ρεάλ σε απόσταση βολής (65-64, 38'). Η Ζαλγκίρις είδε τη διαφορά να μειώνεται, είδε και τον Τζέιμς Άντερσον να αποχωρεί κουτσαίνοντας, 1'10'' για το τέλος. Και μέσα σ' όλα, ο Νοτσιόνι έβαλε τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ (65-66). Ο Μπουρούσης έκοψε τον Λεκαβίτσιους, 30 δεύτερα πριν το φινάλε. Ο Ματσιούλις αστόχησε σε τρίποντο στα 10'' πριν το τέλος. Ο Γιανκούνας είχε 1/2 βολές για το 66-66, 9 δεύτερα πριν το τέλος. Στα 4,9'' ο Μιλάκνις έκανε φάουλ και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ εκτέλεσε βολές για το 66-68. Ο Άντερσον πήρε την τελευταία επίθεση, όμως, αστόχησε σε σουτ για δύο πόντους και έτσι η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 66-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 38-38, 57-53, 66-68.