Ζαλγκίρις - Αναντολού Εφές 57-66

Η Αναντολού Εφές κράτησε τη Ζαλγκίρις στους δυο πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (2-16), επικράτησε με 57-66 κι εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στο TOP-16 της Euroleague.

Το ξεκίνημα της Αναντολού Εφές στη Zalgirio Arena ήταν... τουλάχιστον εντυπωσιακό! Οι Τούρκοι κράτησαν τη Ζαλγκίρις στους δυο πόντους (2-16, 10') κι εν τέλει επικράτησαν με 57-66, κάνοντας ήδη πλάνα TOP-16.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Ντοντέι Ντρέιπερ ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς με 14 πόντους ενώ ο Στράτος Περπέρογλου ''άγγιξε'' το νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (4/4 βολ., 3/6 δίπ., 1/4 τρίπ.) και 8 ριμπάουντ σε 33'21'' συμμετοχής. Από την άλλη πλευρά, οι προσπάθειες του Τζέιμς Άντερσον (18π., 4ριμπ.) δεν ήταν αρκετές για τους Λιθουανούς που ''έπεσαν'' στο 4-4.

Η παρουσίαση των παικτών έγινε, το ματς ξεκίνησε και... αυτά. Γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε, επ' αυτού που κατάφερε η Ζαλγκίρις στην πρώτη περίοδο του ματς με την Αναντολού Εφές. Σκόραρε μόλις 2 πόντους με καλάθι του Γιανκούνας (2-16, 10'), ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της Euroleague που ανήκε στην Μπένετον (10/03/2005, κόντρα στην Εφές) και στο Μαρούσι (10/02/2010, απέναντι στην Παρτίζαν).

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο όμως ο Ντρέιπερ έδινε λύσεις στην Εφές που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ο ΜακΓκραθ έστειλε τη διαφορά στο +16 (28-44) όμως ο Τζέιμς Άντερσον ανέβασε στροφές, έδωσε λύσεις στην επίθεση της Ζαλγκίρις και μείωσε σε 46-52, στο 35'! Παρ' όλα αυτά, η Εφές άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 57-66, ''σφραγίζοντας'' την πρόκριση στο TOP-16.