Χίμκι - Ολυμπιακός 82-87

Τέλος στο αήττητο της Χίμκι έδωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά το πρώτο κακό ημίχρονο επιβλήθηκε των Ρώσων στο παρκέ και με εξαιρετική εμφάνιση του Κάιλ Χάινς έφτασε στην εκτός έδρας νίκη (87-82). Καθοριστικό καλάθι του Βασίλη Σπανούλη 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (video).

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση (87-82) στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Χίμκι στη Ρωσία και κατάφερε να δώσει τέλος στο εντός έδρας αήττητο δύο χρόνων (τελευταία ήττα το Νοέμβριου του 2010) της ομάδας του Ρίμας Κουρτινάιτις (9/9 νίκες φέτος).

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισορροπήσουν σταδιακά το παιχνίδι απέναντι στην Χίμκι, με τον Κώστα Παπανικολάου ευστόχησε στο 24ο λεπτό πέτυχαν το πρώτο τους τρίποντο στον αγώνα (1/10) και με σπουδαίο παιχνίδι του Κάιλ Χάινς έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Δείτε το Live της αναμέτρησης μεταξύ της Χίμκι και του Ολυμπιακού στη Ρωσία...

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε 0/9 τρίποντα, την ώρα που οι Ρώσοι χωρίς να πάρουν πολλές προσπάθειες είχαν 2/5, ενώ παράλληλα οι ασίστ ήταν 16 για τους γηπεδούχους και μόλις 3 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Παρόλα αυτά, τα 0 λάθη τους δεν επέτρεψαν στην Χίμκι να αυξήσει ακόμα περισσότερο την διαφορά στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα και τους "ερυθρόλευκους" στην επανάληψη να κάνουν την ολική επαναφορά.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας για τους Πειραιώτες που κλείνουν με θετικό πρόσημο τον πρώτο γύρο της δεύτερης φάσης. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι την Παρασκευή (22/02, 21:00) κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Από τον Ολυμπιακό, ο Κάιλ Χάινς είχε 19 πόντους, μαζεύοντας παράλληλα και 6 ριμπάουντ, ενώ δημιούργησε πολλά προβλήματα στα ψηλά κορμιά των Ρώσων. Ο αρχηγός της ομάδας Βασίλης Σπανούλης είχε επίσης 19, με τον Παπανικολάου να έχει 14 και τον πολύ καλό Κώστα Σλούκα, ο οποίος έδωσε σημαντικές λύσεις 10.

Ο αγώνας:

Ο Λόντσαρ έκανε το 4-2 για την Χίμκι στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος είχε μπει ζεστός στο ματς να ισοφαρίζει σε 4-4. Ο Κόπονεν με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 7-4, με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 7-6 και ο Πλάνινιτς να κάνει το 9-7, στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λόντσαρ έκανε το 11-7 και ο Πλάνινιτς ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τους Ρώσους (13-7), πέντε λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 13-8 και ο Σπανούλης έριξε την διαφορά στο καλάθι (13-11). Ο Αγκοστίν ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (17-13) και ο Μόνια πέτυχε το 19-13. Ο Σπανούλης έκανε το 19-15, με τον Νίλσεν να σημειώνει το 21-17 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-19, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος είχε περάσει στο ματς.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Πέρο Άντιτς μείωσε σε 25-21 και ο Ντέιβις έκανε το 27-23 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κάιλ Χάινς μείωσε σε 27-24, ενώ και πάλι ο Ντέιβις ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (29-24). Ο Άντιτς έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους (29-26), ενώ ο Βιτάλι Φριτζόν με τρίποντο έκανε το 32-26 στο 15ο λεπτό του αγώνα.

Ο Κάιλ Χάινς σημείωσε το 32-28 για τους Πειραιώτες και ο Αγκοστίν έκανε το 34-28. Ο Ντέιβις με ακόμα δύο εύστοχες βολές έκανε το 36-28 και ο Σπανούλης με 1/2 βολές πέτυχε το 36-29. Ο Χάινς με κάρφωμα σημείωσε το 36-31 και οι Ντέιβις - Πλάνινιτς πέτυχαν το 39-31, 1:52'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Άντιτς μείωσε σε 39-33 και ο Πλάνινιτς έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στην Χίμκι (41-33). Τελικά το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους (43-35), έπειτα από καλάθι του Πέρο Άντιτς.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Λόντσαρ ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (45-35), με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει και το 47-35. Ο Σερμαντίνι έριξε την διαφορά στους δέκα πόντους (47-37) και ο Φριτζόν έκανε 7:43'' πριν τη λήξη της περιόδου το 49-37. Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές σταμάτησαν τον αγώνα, καθώς υπήρξε κάποιο πρόβλημα με το χρονόμετρο.

Ανέβασε την απόδοση του ο Ολυμπιακός

Ο Κώστας Παπανικολάου στο 24ο λεπτό πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι (1/10), μειώνοντας σε 50-40, αλλά ο Λόντσαρ ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (52-40). Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 52-42 και ο Πάουελ έκανε φάουλ στον Λόντσαρ. Ο Κάιλ Χάινς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 52-45, αναγκάζοντας τον Ρίμας Κουρτινάιτις να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Πλάνινιτς σημείωσε το 54-47 κι ενώ ο Χάινς είχε μειώσει για τον Ολυμπιακό.

Ο Σπανούλης έκανε το 54-49 με δύο εύστοχες βολές και ο Ντέιβις με 2/2 βολές πέτυχε το 56-49. Τρίποντο από τον Σπανούλη και 56-52 το 28ο λεπτό. Ο Ντέιβις κάτω από το καλάθι σημείωσε το 58-52, με τον Χάινς να κάνει το 58-54. Ο Ντέιβις ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (60-54), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Χάινς, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή βραδιά έκανε το 60-56, με τον Ντέιβις να πετυχαίνει το 62-56 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 62-59, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό και ο Κόπονεν σημείωσε το 64-59 στο 32'. Ο Σπανούλης με ακόμα ένα τρίποντο για τους Πειραιώτες έφερε τον Ολυμπιακό στο καλάθι (64-62). Ο Πλάνινιτς έκανε το 66-62. Ο Κροάτης γκαρντ έκανε το 68-62, αλλά ο Άντιτς έκανε το 68-65 με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 34'.

Ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έξι λεπτά πριν τη λήξη με ακόμα ένα τρίποντο ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό (68-68), με τον Κουρτινάιτις να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Έισι Λο με ακόμα ένα τρίποντο δίνει προβάδισμα τριών πόντων για τους "ερυθρόλευκους" για να μειώσει ο Αγκοστίν σε 70-71. Ο Λο έκανε το 70-73 στο 36' και ο Κάιλ Χάινς μ καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (70-76).

Ο Αγκοστίν με 1/2 βολές έκανε το 71-76, με τον Κόπονεν να πετυχαίνει το 74-76 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Άντιτς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον Σλούκα ύστερα από δύο εύστοχες βολές να σημειώνει το 74-78. Ο Λόντσαρ μείωσε σε 76-78 και ο Χάινς πέτυχε το 76-80. Ο Πλάνινιτς κάνει το 78-80, με τον Σπανούλη στα 26 δευτερόλεπτα να σημειώνει το 78-82 για τους Πειραιώτες.

Ο Πλάνινιτς με 1/2 βολές σημείωσε το 79-82, με τον Λόντσαρ να κάνει φάουλ στον Κώστα Σλούκα. Ο Έλληνας γκαρντ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (79-84) για να πάρει ο Ολυμπιακός την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Αγκοστίν 7, Φριτζόν 5(1), Κόπονεν 8(2), Βίαλτσεφ, Λόντσαρ 19(1), Ρίβερς, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17(13ασ.), Ντέιβις 20, Νίλσεν 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 19, Λο 5(1), Άντιτς 11(1), Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10(2), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14(1), Κατσίβελης.