Βήμα πρόκρισης η Λαμποράλ που νίκησε την Μπαρτσελόνα

Η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε την Μπαρτσελόνα με 75-71 και έκανε σημαντικό βήμα όχι μόνο πρόκρισης, αλλά και κατάκτησης της 2ης θέσης στο γκρουπ. Ξεχώρισε ο Μπουρούσης (22π, 7ρ).

Για την 12η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε την Μπαρτασελόνα με 75-71 στην Βιτόρια και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα όχι μόνο πρόκρισης, αλλά και κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο γκρουπ, η οποία προσφέρει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει playoffs. Με αυτόν τον τρόπο οι Βάσκοι έχουν πλέον ρεκόρ 8 νίκες και 4 ήττες, ενώ οι Καταλανοί έχουν 6 νίκες και 6 ήττες.

MVP της αναμέτρησης, για ακόμη ένα παιχνίδι για την Λαμποράλ Κούτσα, ο εξαιρετικός Γιάννης Μπουρούσης με 22 πόντους (6/9δ, 2/6τρ, 4/5β), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Μάικ Τζέιμς (14π, 5ασ) και Άνταμ Χάνγκα (11π, 7ρ). Η Λαμποράλ Κούτσα έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, είχε ένα συνεχόμενο προβάδισμα στην αναμέτρηση, το οποίο και το διατήρησε μέχρι και το τέλος, παρά την αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα στα τελευταία λεπτά. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τόμας Σατοράνσκι με 20 πόντους και 6 ασίστ.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις για το παιχνίδι

Το ματς

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ, με τον Περπέρογλου να δίνει το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα με σκορ 9-10. Τόμιτς και Αρόγιο έδιναν λύσεις στους Καταλανούς, με την πρώτη περίοδο να "γράφει" σκορ 15-16 για τους φιλοξενούμενους.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο και η Λαμποράλ Κούτσα βρήκε ρυθμό, με τον Μπουρούση να διαμορφώνει το 32-28 στο 17'. Ο Τζέιμς με τρίποντο έφερε τους Βάσκους στο +9 (40-31), με το 40-33 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ο Τζέιμς με τρίποντο διαμόρφωσε το 49-41, ενώ ο Μπουρούσης με ένα ακόμη σουτ έφερε την διαφορά στο +11 (54-43), με το 54-45 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, η Λαμποράλ Κούτσα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Τζέιμς να φέρνει την διαφορά στο +13 (58-45) στο 31'. Η Μπαρτσελόνα ακολούθως αντέδρασε, με τον Όλεσον να μειώνει σε 63-60, ενώ ακολούθως ο Αμπρίνες έφερε την διαφορά στον πόντο (68-67) στο 37'.

Ο Σατοράνσκι με βολές μείωσε σε 72-71 στο 1'10'' πριν το τέλος, αλλά ο Μπλάζιτς απάντησε με ένα δύσκολο ντράιβ (74-71). Στην επόμενη επίθεση ο Όλεσον αστόχησε, ο Χάνγκα ευστόχησε σε βολή στα 12'' πριν την λήξη, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Σατοράνσκι αστόχησε σε τρίποντο, με την Λαμποράλ Κούτσα να παίρνει την νίκη με σκορ 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 40-33, 56-45, 75-71