ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Τσεντεβίτα 97-79

Τι έκανε η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Τσεντεβίτα; Σκόραρε 60 πόντους με 12/18 τρίποντα και μοίρασε 20 ασίστ! Εν συνεχεία ήλθε το 97-79 και το 8-0 στον Β' όμιλο της Euroleague, χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη βρίσκεται αισίως στο 16-1 σε όλες τις διοργανώσεις μετά το 97-79 επί της Τσεντεβίτα ενώ η εμφάνιση της ''ομάδας του στρατού'' στο πρώτο ημίχρονο ήταν (τουλάχιστον) καταιγιστική!

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τι έκανε, λοιπόν, η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο μέρος κόντρα στους Κροάτες; Σκόραρε 60 πόντους με 12/18 τρίποντα και μοίρασε 20 ασίστ! Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που οι Μοσχοβίτες πέτυχαν 60 πόντους σε ημίχρονο αγώνα στην Euroleague! Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άαρον Τζάκσον μοίρασε 8 τελικές πάσες σε αυτό το διάστημα ενώ η Τσεντεβίτα αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ''τρελό'' ρυθμό των Ρώσων!

Έτσι η ομάδα του Ιτούδη συνεχίζει αήττητη στον Β' όμιλο με ρεκόρ 8-0 μολονότι στα τελευταία παιχνίδια αγωνίζεται χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ''έπεσαν'' στο 2-6.

Η Τσεντεβίτα κράτησε επαφή με το σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την ΤΣΣΚΑ (16-9, 4'11'') πριν το ξέσπασμα των Ρώσων! Τι ακολούθησε; Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς ήταν ασταμάτητος κόντρα στους Κροάτες κι έστειλε αρχικά τη διαφορά στο +15 (28-13, 8'06'') ενώ ο Σόνι Γουίμς διαμόρφωσε το 32-15, λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου! Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ρυθμό. Αντίθετα, ο Στρέμπκοβ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 58-30 στο 18'25'' ενώ ο Ούκιτς μείωσε στο 60-34, του ημιχρόνου.

Εν συνεχεία, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Τσεντεβίτα, κρατώντας σταθερά διαφορά ασφαλείας. Ο Νάντο Ντε Κολό διαμόρφωσε το 72-51 από τη γραμμή των βολών στα 2'22'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Μίρο Μπίλαν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (85-64, 34'45'') ενώ η ΤΣΣΚΑ έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 97-79 έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτους σκόρερ τους Ντε Κολό, Γουίμς (14π.).