ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μακάμπι Τελ Αβίβ 99-80

Τα πάντα τελείωσαν στο επί μέρους 32-13 της τρίτης περιόδου, χάρη στο οποίο η ΤΣΣΚΑ χάθηκε από το οπτικό πεδίο της Μακάμπι (80-54), πριν φτάσει στο 99-80.Ο Τεόντοσιτς έγινε ο 7ος καλύτερος πασέρ, στην ιστορία της Euroleague.

Η ποιότητα, αλλά και πληθώρα επιλογών της ΤΣΣΚΑ ήταν τέτοια που δεν μπορούσε να αντέξει η Μακάμπι. Οι Ρώσοι έτρεξαν επί μέρους 20-4 στην τρίτη περίοδο, που έγινε 32-13 έως το 30', για να προηγηθούν 80-54 στο 30' και να τελειώσουν εν πολλοίς το παιχνίδι, που έληξε 99-80.

Η άμυνα ζώνης των Ισραηλινών προβλημάτισε τους Ρώσους, με το 1-5 (1.45) να αποδεικνύει του λόγου το αληθές, πριν ο Βορόντσεβιτς σκοράρει το πρώτο εντός παιδιάς για τους γηπεδούχους (2.10). Έως το 4-11 (3.38), η ΤΣΣΚΑ είχε 0/3 διπ., 3 λάθη και μόλις 1 ασίστ και τότε ήταν που μπήκε ο Τεόντοσιτς, για να προηγηθεί η "ομάδα του στρατού" για πρώτη φορά στο 7.21'' (14-13), δια χειρός Χάινς. Από τα δικά του χέρια διαμορφώθηκε και το 17-15 (8.21), με το προβάδισμα να μην αλλάζει χέρια έως το ημίχρονο (21-19 στο 10', 42-41, στο 20'). Τι είχε μεσολαβήσει;

Οι 12 πόντοι του Ουίμς στη β' περίοδο, με τα διαδοχικά τρίποντα του Πνίνι να "κόβουν" τη διαφορά στον ένα πόντο (37-36, 16.04''), πριν ακολουθήσει το 11-5 έως την ανάπαυλα. Στο β' δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν 5/6 τριπ. και οι άλλοι 3/7, με τους πρώτους να κυριαρχούν στα ριμπάουντ του πρώτου μισού (12-10 vs. 6-6), που είχε και τον Βορόντσεβιτς να τιμωρεί την ελευθερία που του έδιναν οι Ισραηλινοί (είχαν για πρώτη σκόρερ τον Ραντλ, με 13π.) Κάπως έτσι ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με τον Ρώσο φόργουορντ να φτάνει τους 11π. (50-41).

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Ταϊρίς Ράις, για να δει τους ανθρώπους με τους οποίους πάτησε στην κορυφή της Ευρώπης.

7ος καλύτερος πασέρ ο Τεόντοσιτς -στην ιστορία της Euroleague

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Βορόντσεβιτς, για να φτάσει τις 5 και να γίνει ο 7ος καλύτερος πασέρ, στην ιστορία της Euroleague, φτάνοντας τις 614. Άφησε πίσω του τον JR Χόλντεν, με 613. Οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν την παρουσία του "Σόφο" στην πεντάδα και μπήκαν στην τρίτη πράξη με επί μέρους 13-2, έως το 61-43 (με τρίποντο του Τεόντοσιτς, που έκανε 13 τους πόντους του) στο 23.06, όταν ο Γκούντες κάλεσε τάιμ άουτ. Όταν ο Σχορτσιανίτης πήγε να βοηθήσει στην άμυνα του Τεόντοσιτς, ο Κάουν θα διαμόρφωνε το 64-45, με το χειρότερο νέο για τη Μακάμπι να είναι το 4ο φάουλ του Ραντλ. Ο Ρώσος σέντερ κάρφωσε για το 68-45, με το επί μέρους σκορ να φτάνει το 20-4. Ο ρυθμός είχε ανοίξει για την ΤΣΣΚΑ που σκόραρε με όλους τους τρόπους και τους παίκτες (80-54), με τους πρωταθλητές να μην μπορούν να ακολουθήσουν ή να φρενάρουν τη γηπεδούχο ομάδα. Χαρακτηριστικά, στην τρίτη περίοδο οι μεν είχαν 8/13 διπ., 4/7 τριπ., 12-3 ριμπ., 2 λάθη και 9 ασίστ και οι δε 5/8 διπ., 0/6 τριπ., 3-0 ριμπ., 2 λάθη και καμία τελική πάσα. Τέσσερις παίκτες του Ιτούδη ήταν ήδη διψήφιοι (Ουίμς 16, Τεόντοσιτς 15, Βορόντσεβιτς και Καούν από 13, με τον πρώτο να 'χει και11 ριμπ.).

Αυτό που έγινε στο φινάλε, ήταν να εκμεταλλευτεί η Μακάμπι τα δικαιώματα που έδινε η ΤΣΣΚΑ (με κακές επιλογές), αλλά δεν ήταν πολλά (85-65 στο 24.47'', με τον Χέινς να κάνει 2/8 τα σουτ του, 92-76 στο 38.20'', με λέι απ του Μάριτς). Ναι, το επί μέρους σκορ ήταν 22-12, για τους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-41, 80-54, 99-80.