Τσεντεβίτα - Ολυμπιακός 62-84

Ο Ολυμπιακός νίκησε χωρίς δυσκολίες την Τσεντεβίτα στην Κροατία με 84-62 και σημείωσε την έβδομη νίκη του στην Ευρωλίγκα (video).

Την δωδέκατη διαδοχική νίκη του σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες της Τσεντεβίτα στην Κροατία με 84-62.

Αυτή ήταν το έβδομο θετικό αποτέλεσμα των "ερυθρολεύκων" στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση που ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη στο Ζάγκρεμπ.

Οι Πειραιώτες είχαν 27 ασίστ, κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι, ενώ και οι 12 παίκτες που είχε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη διάθεση του σκόραραν. Η Τσεντεβίτα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα δεν πρόβαλε καμία αντίσταση στον Ολυμπιακό, με τον κόσμο που βρέθηκε στο "Ντράζεν Πέτροβιτς Αρένα" να αποδοκιμάζει προς το τέλος του ματς την ομάδα του και να χειροκροτά τον Ολυμπιακό.

Για τους "ερυθρόλευκους", ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, με τους Περπέρογλου και Πρίντεζη να έχουν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσεντεβίτα ο Ιλιέφσκι πέτυχε 14 πόντους, με τον Σούπουτ να βάζει 9.

Ο αγώνας:

Η Τσεντεβίτα προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με 9-2, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν νωχελικά το ματς. Ο Έλληνας τεχνικός κάλεσε τάιμ άουτ, με τους Πειραιώτες να επιστρέφουν στο παρκέ με μεγαλύτερη συγκέντρωση.

Ο Ολυμπιακός θα μειώσει σε 9-8, οι Κροάτες πέτυχαν το 11-8 και ο Γιώργος Πρίντεζης στο 6ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου θα ισοφαρίσει σε 11-11. Σε εκείνο το σημείο ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα με εύστοχο σουτ τριών πόντων (11-14) για να μειώσει στον πόντο ο Σούπουτ με δύο εύστοχες βολές (13-17).

Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (13-17) κι ενώ απέμεναν 1:47'' για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 16-17, ο Περπέρογλου σημείωσε το 16-19 για να κάνει ο Γκριν φάουλ στον Λο. Ο Περπέρογλου για ακόμα μία φορά με σουτ δύο πόντων πέτυχε το 16-21 (7 διαδοχικοί πόντοι για τον Έλληνα παίκτη), με τον Ράιτ να κάνει το 18-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Έλεγξε το ματς

Ο Έισι Λο στον αιφνιδιασμό έκανε το 18-23 για τον Ολυμπιακό στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Μπρέισι Ράιτ να μειώνει στο καλάθι με εύστοχο σουτ τριών πόντων (21-25). Ο Περπέρογλου με τρίποντο σημείωσε το 21-28 για τον Ολυμπιακό και ο Πέρο Άντιτς ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (21-30).

Ο Λούκσα Άντριτς με τρίποντο μείωσε σε 24-30 για την Τσεντεβίτα και ο Κάιλ Χάινς έκανε το 24-32 στο 14ο λεπτό. Ο Μπρέισι Ράιτ έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (26-32) και ο Κώστας Σλούκας με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 26-34. Ο Ιλιέφσκι μείωσε σε 28-36 για τους γηπεδούχους, με τον Ζελαμπάλ να επιστρέφει και πάλι στο παρκέ.

Τρίποντο από τον Κώστα Σλούκα και 28-39, με τον Ιλιέφσκι να μειώνει σε 33-39 και ο Σούπουτ να ρίχνει την διαφορά στους έξι (33-39). Ο Πάουελ με 1/2 βολές έκανε το 35-40 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 37-40, ύστερα από καλάθι του Βλάντο Ιλιέφσκι.

Αύξησε την διαφορά

Ο Γιώργος Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τον Ολυμπιακό, έπειτα από κλέψιμο της μπάλας του Βαγγέλη Μάντζαρη (37-42), με τον Τζος Πάουελ να κάνει το 37-44 στο 22ο λεπτό του αγώνα. Ο Σπανούλης σημείωσε το 39-46 και ο Ιλιέφσκι με τρίποντο μείωσε σε 42-46 για να πετύχει το 42-48 ο Γιώργος Πρίντεζης στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Πάουελ πέντε λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε με κάρφωμα το 42-50 για να μειώσει ο Ιλιέφσκι σε 44-50. Ο Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (44-53) και ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (44-55), αναγκάζοντας τον Άτσα Πέτροβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Μπιλάν μείωσε σε 46-55 για την Τσεντεβίτα, ενώ ο ίδιος παίκτης έριξε την διαφορά στους επτά πόντους στο 28ο λεπτό (48-55). Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 48-57 και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ανέβασε με εύστοχο σουτ τριών πόντων την διαφορά στους 12 πόντους (48-60). Ξανά ο Χάινς σημείωσε το 48-62, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει το 48-64 για τον Ολυμπιακό, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι Πειραιώτες έλεγχαν πλήρως το ματς και με τον Πέρο Άντιτς έκανε το 50-68 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Μικαέλ Ζελαμπάλ στα 7:36'' πριν το τέλος της αναμέτρησης μείωσε σε 52-68, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Σάτον με τρίποντο μείωσε σε 55-68 και ο Χάινς ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους και πάλι 55-70.

Ο Χάινς έκοψε τον Σάτον, με τον Παπανικολάου να σημειώνει το 55-72 και ο Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους (55-74). Ο Μπάμπιτς με καλάθι μείωσε σε 57-74 και ο Πέρο Άντιτς με τρίποντο πέτυχε το 57-77. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης έκανε το 60-81 για να φτάσουν τελικά οι Πειραιώτες στην έβδομη νίκη τους στην Ευρωλίγκα με 84-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-40, 48-64, 62-84.

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 11(1), Σούπουτ 9(1), Μπάμπιτς 2, Άντριτς 3(1), Σάτον 3(1), Μπιλάν 6, Ιλιέφσκι 14(2), Ζελαμπάλ 2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6(2), Μπάζνταριτς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 2, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 12(2), Σλούκας 5(1), Μαυροειδής 2, Πάουελ 9, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3(1).