Η Λοκομοτίβ του Μπαρτζώκα πέρασε στο Final 4

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και με τον Κρις Σίγκλετον να γίνεται ο από μηχανής θεός των Ρώσων η Λοκομοτίβ κέρδισε με 81-67 την Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Final 4

Η Λοκομοτίβ συνεχίζει να γράφει ιστορία! Αν και μπήκε σαν πρωτάρα στα playoffs έδειξε ότι δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Η ομάδα του Κράσνονταρ κέρδισε με 81-67 την Μπαρτσελόνα και βρίσκεται στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης! Οι Ρώσοι κράτησαν στους 5 πόντους τους Καταλανούς στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Κρις Σίγκλετον να πετυχαίνει 12 πόντους στην τελευταία περίοδο έκαναν το 3-2 στη σειρά. Πλέον στο Βερολίνο μας περιμένει ρωσικός "εμφύλιος", καθώς στον ημιτελικό η "Λόκο" θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Όσα είπε ο Πασκουάλ

Επιβάλλοντας έναν γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι η Λοκομοτίβ, η οποία μπόρεσε με ωραία δημιουργία να ξεφύγει με 10-2 (στο 2'). Η Μπαρτσελόνα έδειξε να αιφνιδιάζεται και με μοναδική συστηματική απειλή τον Στράτο Περπέρογλου έψαχνε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (15-10 στο 4'). Οι Ισπανοί μπορεί να βρήκαν περισσότερες επιθετικές λύσεις στη συνέχεια, όμως αδυνατούσαν να ανακόψουν τον εξαιρετικό ρυθμό των γηπεδούχων και το 26-21 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο μάλλον... αδικούσε την Λοκομοτίβ.

Με ένα σερί 7-0 ξεκίνησαν οι "μπλαουγκράνα" που κατάφεραν να βρεθούν σε θέση οδηγού για πρώτη φορά μέσα στο παιχνίδι (26-28 στο 11'). Με τη θέση "5" να είναι η "αχίλλειος πτέρνα" των Ισπανών οι Ρώσοι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν ένα σερί 9-0 και πάρουν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα (35-28 στο 14'). Με τον Ντιλέινι σε ηγετικό ρόλο και τη "Λόκο" να έχει 6-11 τρίποντα δεν άργησε η στιγμή που οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-36 στο 18'). Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-39 και τους Ρώσους να έχουν σαφές προβάδισμα.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ναβάρο κι ένα του Σατοράνσκι ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 9-0 και μειώνοντας στο καλάθι (50-48 στο 22') έδειξε ότι το παιχνίδι έχει αρκετό δρόμο μπροστά του. Η άμυνα ζώνης των Καταλανών και η επιθετική νόρμα των Ναβάρο - Τόμιτς "μπλόκαρε" την Λοκομοτίβ που έπειτα από τρίποντο του Περπέρογλου βρέθηκε από το +11 του ημιχρόνου στο -5 (57-62 στο 27'). Με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν σε όλη τη τρίτη περίοδο μόλις 8 πόντους και να δέχονται 23 το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των "μπλαουγκράνα" (58-62 στο 30').

Όταν όλα έδειχναν να πηγαίνουν στραβά για την "Λόκο" πήρε το... όπλο του ο Κρις Σίγκλετον. Ο Αμερικανός όντας ασταμάτητος πέτυχε 12 πόντους σε 3,5 λεπτά βοηθώντας την ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους 15-2 και να πάρει ένα σαφές προβάδισμα νίκης (73-64 στο 34'). Βλέποντας τα πράγματα να ξεφεύγουν ο Πασκουάλ αποφάσισε να γυρίσει και πάλι την άμυνα του σε ζώνη, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανακόψει τους γηπεδούχους, ειδικά αφού η ισπανική επίθεση έμοιαζε να... βουλιάζει. Με 5 πόντους σε όλη την περίοδο οι "μπλαουγκράνα" δεν μπορούσαν να έχουν και πολλές απαιτήσεις και το τελικό 81-67 απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της Κουμπάν που έγραψε ιστορία περνώντας για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 50-39, 58-62, 81-67.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 17 (3), Σίνγκλετον 16 (2), Ράντολφ 9 (1), Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 1, Μπίκοφ 5, Τζάνινγκ 10 (2), Βορόνοφ 7 (1), Ζούμπκοφ, Μπρόκχοφ 14 (4).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 4, Ντόρσεϊ 2, Ρίμπας, Λαουάλ, Αμπρίνες 9 (1), Ναβάρο 12 (2), Σατοράνσκι 8 (2), Σάμουελς 5, Όλεσον 6 (1), Αρόγιο, Περπέρογλου 13 (3), Τόμιτς 8.