Το πανόραμα της 11ης αγωνιστικής στο TOP-16

Η Αναντολού Εφές, ο Ολυμπιακός και ο Ερυθρός Αστέρας ήταν οι νικητές στα παιχνίδια που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής ενώ η Τσεντεβίτα, η Ζάλγκιρις και η Μάλαγα έμειναν και μαθηματικά εκτός playoffs.

To Εuroleague Greece συγκέντρωσε και παρουσιάζει τον απολογισμό της 11ης αγωνιστικής στο Top-16.

ΤΣΣΚΑ - Λαμποράλ Κούτσα: Ο Μίλος Τεόντοσιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 στα 1.1" για το τέλος του αγώνα με τη Λαμποράλ Κούτσα κι έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με σκορ 90-78 , κάλυψε το -10 της ήττας της στη Βιτόρια (81-71) κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρώτη θέση στον ΣΤ' όμιλο.

Φενέρμπαχτσε - Νταρουσάφακα: Ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την έδρα της και κερδίζοντας με 77-69 την Νταρουσάφακα εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου της.

Παναθηναϊκός - Λοκομοτίβ Κουμπάν: Χάρη στο εντυπωσιακό τελευταίο πεντάλεπτο και με τον Δημήτρη Διαμαντίδη (15π.) να αποδεικνύει πως... το έχει ακόμη, ο Παναθηναϊκός γύρισε ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι κερδίζοντας τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στο ΟΑΚΑ με 84-79 .

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης: Η Μπαρτσελόνα έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα στο Clásico του ΣΤ' ομίλου, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 25-4, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με +25 (31-6, 12'). Οι "μπλαουγκράνα" στα τελευταία λεπτά αγχώθηκα, όμως τελικά τα κατάφεραν επικρατώντας της Ρεάλ με σκορ 72-65 .

Μπάμπεργκ - Χίμκι: Ο Μπράντλεϊ Ουόναμεϊκερ μίλησε στο τέλος και σκοράροντας τους 18 από τους 25 πόντους τους στα τελευταία 5 (!) λεπτά του αγώνα οδήγησε την Μπάμπεργκ στη νίκη με 84-79 επί της Χίμκι. Ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος έφτασε τα 250 ματς στην Euroleague είχε 16 πόντους.

Εφές - Τσεντεβίτα: Ούσα ψύχραιμη στη ρουλέτα των βολών κι έχοντας ανατρέψει διαφορά που έφτανε ακόμα και στους 10 (36-46 στο 23') πόντους, η Εφές κατάφερε να επικρατήσει με 80-76 της Τσεντεβίτα έπειτα από μεγάλη μάχη.

Μάλαγα - Ερυθρός Αστέρας: Ο Ερυθρός Αστέρας ανέτρεψε το εις βάρος του -19, επικράτησε της Μάλαγα με 72-78 και πλέον ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό και τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στο 7-4 στον Ε' όμιλο του Top-16 ενώ υπερτερεί στην τριπλή ισοβαθμία.

Ολυμπιακός - Ζάλγκιρις: Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Ζάλγκιρις με 74-59 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης. Ζητούμενο το "3 στα 3" στα επόμενα ματς. Πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 17 πόντους.