Το "αντίο" ήταν γλυκό για τη Μάλαγα

Η Μάλαγα ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην Ευρώπη, καθώς στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι της κέρδισε με 71-67 την Φενέρμπαχτσε

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς άνοιξε το ροτέισον δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν βασικό ρόλο και η Μάλαγα βρήκε την ευκαιρία να πάρει μία νίκη (71-67) που της αφήνει μία γλυκιά γεύση στο κλείσιμο της φετινής ευρωπαϊκής της πορείας. Οι Ανδαλουσιάνοι ευτύχισαν να δουν τους Τζακ Κούλεϊ και Νεμάνια Νέντοβιτς να ηγούνται επιθετικά έχοντας 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Όσο υψηλό ρυθμό είχε στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι τόσο μειώθηκε στη συνέχεια. Η Μάλαγα μπήκε αρκετά δυναμικά και με τους Κούλεϊ - Νέντοβιτς να ηγούνται πήρε τα ηνία στο σκορ. Η Φενέρμπαχτσε με ένα τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου σημείωσε μόλις 8 πόντους δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 39-28 (στο 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε μπορεί να βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως ο Ομπράντοβιτς ήταν αποφασισμένος να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής και να δώσει παραστάσεις και εμπειρίες στους νεαρότερους παίκτες του. Οι Ανδραλουσιάνοι δεν έχασαν την ευκαιρία και παρότι στο τέλος είδαν τους Τούρκους να πλησιάζουν εντούτοις κράτησαν τα ηνία στο σκορ μέχρι τέλους κερδίζοντας με 71-67

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-28, 58-48, 71-67.