Θρίαμβος δια χειρός Σενγκέλια

Η Μπασκόνια νίκησε με 85-84 την Εφές, με τον Γεωργιανό να διαμορφώνει το τελικό σκορ και τους Μπαρνιάνι, Βόιγκτμαν να κάνουν μεγάλη εμφάνιση.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια με 1/2 βολές μόλις 4,9'' πριν από τη λήξη έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια με 85-84... Η Εφές είχε την τελευταία επίθεση, αλλά το δύσκολο τρίποντο του Κότον ήταν άστοχο και οι Βάσκοι κράτησαν το προβάδισμα, στο σπουδαίο ματς που έκλεισε την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετική δουλειά στην τελευταία περίοδο, ο Βόικτμαν ήρθε από τον πάγκο και άλλαξε τη ροή του αγώνα κι έτσι δεν πήγε χαμένη η σπουδαία εμφάνιση του Αντρέα Μπαρνιάνι. Οι 10.000 Βάσκοι πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη, ενώ η Εφές έμεινε από λύσεις στο τέλος. Ειδικά ο Ερτέλ, δεν την βοήθησε καθόλου.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα με τον Σενγκέλια να εκτελεί και προηγήθηκε με 6-0, αλλά αμέσως η Εφες αντέδρασε και δια χειρός Οσμάν και Κότον έκανε το σκορ 15-16 στο 6'. Οι ίδιοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το δεκάλεπτο ολοκλήρωθηκε με το εντυπωσιακό 25-27.

Ο Μπράουν πήρε τη σκυτάλη για την τουρκική ομάδα κι έτσι έγινε το 32-38, αλλά η αφύπνιση του Μπαρνιάνι έδωσε την ευκαιρία στην Μπασκόνια να μείωσει σε 37-38 στο 14'.

Ο εξαιρετικός Οσμάν έκανε το 43-48 για την Εφές, για να ολοκληρωθεί το απολαυστικό πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 49-51.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός και τα ποσοστά έπεσαν (οι δύο ομάδες σούταραν με σχεδόν 70% εντός παιδιάς στο πρώτο μέρος), αλλά η Εφές δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Μπράουν ήταν εξαιρετικός και το σκορ έγινε 65-71 στο 29', τη στιγμή μάλιστα που ο Μπαρνιάνι πήγε στον πάγκο με 4 φάουλ.

Ο Βόικτμαν, όμως, ήρθε από τον πάγκο και κάλυψε το κενό. Η Μπασκόνια όχι μόνο κρατήθηκε στο παιχνίδι αλλά πέρασε και μπροστά με 75-74, με 5 συνεχόμενους πόντους του Γερμανού.

Η Μπασκόνια κατέθεσε ψυχή με τον Μπλάζιτς να παίρνει τη σκυτάλη έκανε το 79-74 στο 34', με τον Λάρκιν να γράφει το 83-76 στο 37'.

Ομως η Εφές δεν τα παράτησε και στο 38' το σκορ έγινε 83-82, 1:30 πριν από τη λήξη, για να γράψει ο Μπαρνιάρι το 84-82 με 1/2 βολές. Στα 22'' ο Κότον ισοφάρισε με 2/2 βολές (84-84).

Η Μπασκόνια με 1/2 βολές του Σενγκέλια πέρασε εκ νέου μπροστά με 85-84 μόλις στα 4,9'' και ο Κότον αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο, για να πάρουν τη μεγάλη νίκη οι γηπεδούχοι.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 49-51, 68-73, 85-84