Τεράστιο διπλό στην Πόλη για την Αρμάνι!

Φοβερό ντέρμπι έγινε στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Αρμάνι Μιλάνο πήρε σπουδαία νίκη (81-80) επί της Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Και οι ματσάρες συνεχίζονται στη φετινή EuroLeague. Μετά την ζόρικη νίκη της Νταρουσάφακα στο Βελιγράδι και τον θρίαμβο της Αρμάνι Μιλάνο επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, οι δυο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην Κωνσταντινούπολη. Οι Τούρκοι βρέθηκαν σε ρόλο... κυνηγού σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, οι Ιταλοί έδειξαν ότι φέτος θα είναι πολύ δυνατοί και στο τέλος έμειναν όρθιοι, επιβίωσαν για να πάρουν τη νίκη (81-80) και να κάνουν το 2/2 στη φετινή διοργάνωση.

Το στατιστικό της αναμέτρησης

Δηλώσεις: Νταρουσάφακα - Αρμάνι Μιλάνο

O MVP

Ο Μίλαν Μάτσβαν έκανε δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη εμφάνιση. Μετά τους 18 πόντους και τα 8/11 σουτ απέναντι στη Μακάμπι, ο Σέρβος έγραψε στην Κωνσταντινούπολη 19 πόντους με 8/10 προσπάθειες σε κάτι λιγότερο από 30 λεπτά. Σε δυο αγώνες έχει συνολικά 37 πόντους με 16/21 σουτ. Παίζει το καλύτερο μπάσκετ της καριέρας του, παίζει πολύ και δείχνει έτοιμος για σπουδαία χρονιά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην κακή βραδιά του Γουίλ Κλάιμπερν, ενός εξαιρετικά ταλαντούχου παίκτη που ήταν απόψε αρνητικός, αλλά και στην αστοχία του Τζέιμς Άντερσον που όταν κλήθηκε να πάρει την Νταρουσάφακα στις πλάτες του, βρήκε σίδερο, έκανε λάθος και καταδίκασε τους Τούρκους στην ήττα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 15 περισσότερα ριμπάουντ (!!!) που είχε η Αρμάνι, η οποία μάζεψε 38 σκουπίδια, 13 από τα οποία ήταν επιθετικά. Την ίδια ώρα, η Νταρουσάφακα είχε μόλις 23. Ένα δεύτερο στατιστικό που προκαλεί εντύπωση, είναι τα 35 τρίποντα που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι. Πέντε περισσότερα από τα δίποντά τους!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτική ήταν στο τρίλεπτο του αγώνα η Αρμάνι. Προηγήθηκε με οκτώ (3-11), όμως δεν κράτησε αυτή τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι τη μάζεψαν και πέρασαν και μπροστά (21-19) στα τέλη της πρώτης περιόδου (23-24), αλλά στο ξεκίνημα της δεύτερης οι Ιταλοί έκαναν άλλο ένα ξέσπασμα για να βρεθούν στο +10. Το δίδυμο Τζεντίλε-Μάτσβαν ήταν εξαιρετικό και το 41-46 του ημιχρόνο μάλλον κολάκευε τη Νταρουσάφακα.

Οι Τούρκοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς στην τέταρτη περίοδο και το κατάφεραν. Ισοφάρισαν (66-66) με τρίποντο του Γουιλμπέκιν, όμως εκεί δέχθηκαν ένα μικρό 0-7 από τους Μάτσβαν - Τζεντίλε και βρέθηκαν ξανά με την πλάτη στον τοίχο. Πως αντέδρασαν σε εκείνο το σημείο; Απάντησαν με ένα δικό τους 10-0 και έγραψαν το 76-73, με τον Γουαναμέικερ και τον Μόερμαν να "σφυροκοπούν" τους Ιταλούς, που δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο Σάντερς με μία βολή μείωσε στο καλάθι (76-74), πριν ο Τζέιμς Άντερσον κάνει λάθος και ο Καλνιέτις βάλει το μεγάλο τρίποντο για το 76-77. Το θρίλερ είχε βρεθεί στο αποκορύφωμά του, ο Άντερσον βρήκε σίδερο από τα 6μ.75, ο ΜακΛίν έγραψε το 76-79, ο Μόερμαν μείωσε ξανά στο καλάθι (78-80), αλλά ο Σίμον ήταν ψύχραιμος και εύστοχος στη γραμμή των βολών. Το ίδιο και ο Γουαναμέικερ (80-81), όμως αυτό ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να κάνει. Προσπάθησε να χάσει τη δεύτερη βολή, την έβαλε και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 41-46, 58-60, 80-81