Τεράστια ανατροπή στο Καζάν η Μπαρτσελόνα!

2015 EUROLEAGUE BASKETBALL

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να χάνει με 14 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως έκανε τρομερή αντεπίθεση και νίκησε (69-63) την Ούνικς στο Καζάν.

Στο μπάσκετ δεν πρέπει να τα παρατάς, ακόμη κι όταν όλα δείχνουν εναντίον σου. Η Μπαρτσελόνα έκανε κακή εμφάνιση για 30 λεπτά, βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως δεν απογοητεύθηκε. Έκανε την αντεπίθεσή της και στο τέλος της βραδιάς πήρε τη νίκη ( 69-63 ) επί της Ούνικς που έμεινε με την προσπάθεια και έχασε ένα ματς που έμοιαζε δικό της. Οι Ρώσοι ήθελαν την πρώτη τους νίκη απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αλλά δεν είχαν έναν παίκτη να τους σηκώσει στις πλάτες τους.

Το στατιστικό της αναμέτρησης

Δηλώσεις Ούνικς - Μπαρτσελόνα

O MVP

Ο Τζάστιν Ντόλμαν έκανε πράγματα και θαύματα. Σκόραρε 23 πόντους με 7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/3 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και ήταν εκεί κάθε φορά που έπρεπε να δώσει λύσεις στην επίθεση. Σπουδαίος και καθοριστικός ήταν βέβαια και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο που σταμάτησε στους 13 πόντους, όλοι κρίσιμοι όταν η Μπαρτσελόνα έμοιαζε με πυγμάχο έτοιμο να παρατήσει την προσπάθεια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην απουσία ενός παίκτη ικανού να πάρει την Ούνικς στις πλάτες του, όταν η ομάδα του Καζάν βρέθηκε στο +14. Ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, αλλά με 5/16 σουτ. Ο Αμερικανός ξεκίνησε καλά, όμως στη συνέχεια τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ΣΠΟΥΔΑΙΟ Μπραντ Όλεσον που του έκανε τη ζωή κόλαση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Δυο ήταν τα στατιστικά που προκαλούν εντύπωση, μετά τα 5/16 σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Λατάβιους Γουίλιαμς έκανε ατομικό ρεκόρ σε πόντους (12), ριμπάουντ (15, τα 9 επιθετικά!) και ranking (25), την ώρα που ο Ταϊρίς Ράις μοίραζε 9 ασίστ για να κρύψει την αστοχία του (2/15 προσπάθειες).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τρία τρίποντα από τους Κλαβέρ, Ντόλμαν, Ράις ξεκίνησε το ματς η Μπαρτσελόνα, την ώρα που η Ούνικς προσπαθούσε περισσότερο να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο Ντόλμαν έπαιρνε τη μία επίθεση μετά την άλλη, οι Καταλανοί ισορρόπησαν μεταξύ περιφέρειας και ρακέτας και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +2 (21-23) με τον Αμερικανό να έχει ήδη 11 πόντους. Ο ρυθμός, πάντως, έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυνηγούν, μέχρι να βάλει ο Πονκρασόφ 5 πόντους για το 36-34 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου η Ούνικς βρέθηκε και στο +9 (45-36), με τον κόσμο να ξεσηκώνεται, πράγμα όχι και τόσο σύνηθες για ρωσικό γήπεδο. Ο Ράις συνέχισε να βρίσκει σίδερο (είχε 1/10 σουτ μέχρι το 25'), η Μπαρτσελόνα είχε μπλοκάρει σε σημείο να χάνει τα πιο εύκολα λέι-απ και το 51-43 της τρίτης περιόδου ήταν μάλλον κολακευτικό. Δεν έπαιζε καλά και όμως ήταν ακόμη μέσα στο ματς.

Η Ούνικς, βέβαια, είχε πάει το παιχνίδι εκεί που το ήθελε. Ο Πονκρασόφ έβαλε κι άλλο τρίποντο για το +12 (56-44), ο Ράις ήταν απογοητευτικός και χρειάστηκε να βγει μπροστά ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο για να σκοράρει κατά ριπάς και να μειώσει στο καλάθι (60-58) στο 37'. Ο Πασούτιν πήρε timeout, ο Ράις ισοφάρισε αμέσως μετά και το ματς έγινε θρίλερ με τον Τόμιτς να βάζει μια βολή για το 60-61 και το επί μέρους σκορ να πηγαίνει στο 4-17. Κι όταν ο Ναβάρο πέτυχε τρίποντο για το 60-64, όλα έδειχναν με το μέρος των Καταλανών και τελικά εκείνοι ήταν που στο τέλος χαμογέλασαν και πήραν τη νίκη σε ένα "τρελό" παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 36-34, 51-43, 63-69